Sverige utslaget ur EM

Sverige har spelat färdigt i EM. Ryssland vann med 2–0 och är klart för kvartsfinal mot Holland.

Zlatan och Ljungberg deppar.

Zlatan och Ljungberg deppar.

Foto: SCanpix och Reuters

Segern var rättvis, Sverige var aldrig i närheten att skaka det skickligt spelande ryska laget. Sverige föll framför allt på ett sviktande försvarsspel.

Matchinledningen blev den förväntade med ett offensivt ryskt spel. Ryssland var ju piskade att vinna matchen för att gå till kvartsfinal. Ryske stjärnan Andrej Arsjavin som inte spelat de två första matcherna presenterade sig relativt omgående. Efter sju minuters spel var han tongivande då ryssarna satte in ett hårt tryck mot det svenska straffområdet. Någon riktigt het målchans blev det dock inte.

Då var Zlatan lite närmare några minuter senare då han vann en nickduell nära det ryska målet. Bollen gick dock utanför.

Det var dock annars Ryssland som stod för det mesta spelat framåt. Ryssarna förde spelet och svenskarna fick försvara sig. Som till exempel i 21:a minuten då Andreas Isaksson med möda kunde tippa Arsjavins skott över. Strax efter sköt Zhirkov ett skott strax utanför.

I 24:e minuten gav ryssarnas spelövertag utdelning. Pavlutjenko avslutade ett snyggt ryskt anfall och gjorde 1–0 till Rysland efter osäkert agerande i den svenska backlinjen.

Målet gav ryssarna råg i ryggen och de fortsatte att trycka på mot passiva svenskar. I 27:e minuten kom dock Sveriges hittills hetaste målchans då Henrik Larsson sköt i ribban. Henkes framstöt var dock ett undantag, det ryska trycket var massivt. Hörnstatistiken var talande, 5–0 till Ryssland efter 34 minuter.

I 36:e minuten hettade det till rejält igen i svenska straffområdet då Pavlutjenko hade ett skott i ribban.

Mot slutet av första halvleken kunde svenskarna återhämta sig och stundtals flytta upp spelet men några riktiga farligheter lyckades man inte skapa. Tills i 43:e minuten då Fredrik Ljungberg sköt ett skott som den ryske målvakten räddade. I tilläggsminuten var Mikael Nilsson igenom utan att lyckas avsluta. En klar svensk uppryckning under de sista tio minuterna men ryssarna gick till halvtidsvila med en 1–0-ledning.

Andra halvlek började lite trevande. Sen kom Arsjavin. Han avslutade ett snabbt och snyggt djupledsanfall och gjorde 2–0 till Ryssland i 50:e minuten. Tung blågul uppförsbacke.

Svenskarna försökte och lyckades etablera ett visst tryck men de riktiga farligheterna saknades. Samarbetet mellan Zlatan och Henke fungerade inte.

Nej, det var inte Sveriges kväll på Tivoli Neu-stadion. Chanser saknades inte, Zlatan var farligt framme några gånger, men några blågula mål blev det inte. Det kunde istället ha blivit ytterligare ryska under de sista tio minuterna då Sverige plockade bort en back och ersatte med en forward. Det blir att resa hem och fira midsommar för svenskarna.

Mer i ämnet

Svenska EM-truppen klar:

  • Kopiera sidans adress
Fler kommentarer 0
Visa kommentarer

Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se

Toppnyheter Sport

SvD offert

Gör som 68248 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

Fler nyheter