Pia Sundhage leder träningen inför kvällens landskamp mot Schweiz i Växjö.
Foto: JANERIK HENRIKSSON/SCANPIX
Under sin tid som förbundskapten i USA använde sig Pia Sundhage av gps-mätningar av spelarna vid flera tillfällen.
– Man får inte ha utrustningen i turneringar men i vänskapslandskamper går det bra om domarna ger sitt godkännande, säger Pia Sundhage.
Det man kan läsa ut är bland annat hur många ryck en spelare gör under en match, var på planen det sker och hur länge det varar.
– Jag kan ta ett konkret exempel från USA. När vår högermittfältare var som bäst var hon snabbast under sista tredjedelen av sin löpning. Det är den typen av information som vi kan bygga vidare på och försöka få in i träningsmomenten. Dessutom är resultaten från gps-mätningarna ett bra redskap inför de individuella samtal man har med spelarna, säger Pia Sundhage.
Under träning har gps-mätningar testats.
–De stora lagen som Manchester United och sådana använder det här regelbundet. Men det är rätt dyr utrustning och den här har vi fått låna av Riksidrottsförbundet, säger landslagets fysiolog Helena Andersson.
Under gårdagens finslipande pass var gps-utrustningen utbytt mot pulsklockor. Bredvid planen kunde Helena Andersson i realtid följa spelarnas puls i olika situationer och moment.
– Det kan vara bra att till exempel läsa av en spelare med hög puls som kanske behöver ta det lite lugnare och tvärtom. Men vi samlar också in resultaten för att kunna analysera i efterhand och se vilka delar som kan förändras för att ytterligare öka prestationsförmågan.
Populära sportquizar – testa dig själv
Mer i ämnet
- 23 okt 2012 Uppdrag: Hitta en ny backlinje
- 23 okt 2012 Sundhage hoppas passionen smittar
-
21 okt 2012
Dubbla lagkaptener i landslaget
Caroline Seger och Lotta Schelin kommer båda vara lagkaptener i...
-
18 okt 2012
Sundhage ändrar spelsystem
I morgon samlas damlandslaget och förbundskaptenen Pia Sundhage för...






