Pia Sundhage.
Foto: AP Photo
Pia Sundhage har varit amerikansk förbundskapten sedan 2007. Laget vann OS-guld 2008 och slutade tvåa bakom Japan i VM förra sommaren.
Men OS i London kan bli Sundhages sista mästerskap med USA.
– Mitt kontrakt går ut 30 november. Jag vet inte vad som händer efter OS. Jag har ännu inte haft ett officiellt samtal med det amerikanska förbundet, US Soccer. Och jag tror att det är så enkelt att man nog vill avvakta hur det går i OS, säger Sundhage och fortsätter:
– I stället för att gissa och tro och tänka på det så skiter jag i det. Nu kör vi OS så får vi se sen. Vi har ju något stort här framför oss.
USA har vunnit de senaste två OS-turneringarna. I de fyra turneringarna som har avgjorts för damer har USA tre guld och ett silver.
– Jag har världens bästa jobb. Jag har många bra spelare att välja mellan. Inte bara de som är med nu. Man ska tänka på att vi också har lämnat många duktiga spelare kvar hemma i USA.
Men det lär krävas mer än ett silver – som i VM senast – för att Sundhage ska få fortsätta att leda världens största fotbollsnation på damsidan.
–Spelarna gillar det vi har gjort tillsammans och de tycker att vi har det bra. De gillar min ledarstil och de gillar min fotbollsfilosofi. Och att hålla på ytterligare fyra år till efter det här, det vet jag att spelarna skulle tycka om. Men sen handlar det om vad fotbollsförbundet tycker.
Sundhage lämnar en öppning om uppdragsgivare på den här sidan Atlanten skulle ringa och fråga om hennes tjänster efter OS.
– Sverige är alltid intressant, och jag har ju alltid sagt att jag vill hem någon gång. Sen vad det innebär och när det skulle kunna bli aktuellt, det får vi se.
Fotnot: Herrarnas grupper benämns A–D och damernas E–G.






