Under blåsiga och mycket svårspelade förhållanden på bana 1 gjorde världsfemman från Tibro en allt annat än övertygande – spelmässigt alltså -säsongspremiär på gräs då han besegrade 67-rankade tysken Philipp Petzschner med 6-4, 6-4, 2-6, 7-6.

Söderling var kantig och vankelmodig, tappade totalt fem servegame på underlaget där serven normalt är hans mest fruktade vapen och om det inte varit för att han höjt sin lägstanivå till en imponerande nivå hade svensken i morgon tagit tagit flyget hem till Monte Carlo.

Finns det något som kallas mental arbetsseger så var det precis en sådan Robin Söderling tog mot den på gräs farlige Petzschner som för två veckor sedan var i final i Halle.

Söderling lämnade återbud till turneringen i Tyskland och det lyste igenom att han saknar matcher på underlaget.

Petzschner var ett servegenombrott upp i både första och andra set och om tysken utnyttjat någon av de fem breakbollar han hade till 5-2 – med dubbelbreak – i andra set hade Robin inte fått den lilla arbetsro som ändå infann sig efter 2-0 i set.

- Jag spelade inte bra i de två första seten och i tredje spelade han mycket bra. Själv spelade jag min bästa tennis då det verkligen gällde, säger Robin som har anledning att vara stolt över sin insats.

Just att vinna då egentligen ingenting stämmer är en fantastisk styrka och då spelar det ingen roll vad motståndaren heter eller ligger på rankingen.

I andra omgången – på torsdag - väntar en 30-åring som hittas först på 130:e plats på listan.

Men ändå måste Robin Söderling höja sig flera klasser om han ska vinna. Spelaren ifråga är nämligen tidigare världsettan Lleyton Hewitt, Wimbledonsegrare 2002 och segerrikast på gräs av de nu aktiva spelarna.

Då den australiske veteranen i kväll slog ut japanen Kei Nishikori med 3-1 tog han sin 104:e seger på underlaget vilket kan jämföras med tvåan Roger Federers 97 och trean Andy Roddicks 77 grässegrar.

Hewitt fotopererades tidigare i år och tvingades bryta ATP-turneringen i Eastbourne sedan smärtorna i foten blivit för svåra och han var då mycket tveksam till spel i Wimbledon.

- Foten känns bra vissa dagar och sämre andra. Om det inte varit Wimbledon hade jag lämnat återbud, säger Hewitt vars val att spela även dubbel tyder på att fotskadan inte besvärar honom nämnvärt.

Han har 3-1 inbördes mot Robin Söderling (alla matcherna på hardcourt) som vann det senaste mötet.