Söderling utslagen
Robin Söderling har spelat klart i Australian open. Cyprioten Marcos Baghdatis besegrade svensken i andra omgången med setsiffrorna 3-6, 7-5, 6-3, 6-3 på onsdagsförmiddagen svensk tid.
21 januari 2009 kl 10:22, uppdaterad: 21 januari 2009 kl 10:45
För Söderling var det ännu ett tungt bakslag i grand slam-sammanhang. Svensken har aldrig nått längre än tredje omgången i en grand slam och som seedad 16:e i årets turnering såg han på förhand ut att ha ett ypperligt läge att förbättra den statistiken.
Efter första set och att ha haft dubbelbreak i andra såg svensken också ut att gå mot seger men i stället släppte han in Baghdatis i matchen samtidigt som Söderling fick problem med blåsor under fötterna. Trots läkarbehandling blev situationen bara värre för svensken och i fjärde set besvärades han svårt av fotproblemen. Efter Söderlings uttåg är nu alla svenskar utslagna i singelspelet i Australian open.
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se