Olyckan inträffade under en fotbollsmatch i Salvador i delstaten Bahia mellan Bahia och Vila Nova. Hemmasupportrarna firade att Bahia var på väg att säkra avancemang till andradivisionen och hoppade upp och ned på läktaren. Tv-bilder visade ett stort hål i golvet på den övre läktaren och nerfallna kroppar. Många av de runt 60 000 i publiken på Fonte Nova-stadion märkte inte olyckan, som inträffade i slutminuterna, förrän efteråt.

Enligt BBC är Salvador en av kandidaterna till att arrangera matcher i fotbolls-VM som avgörs i Brasilien 2014. Delstatens Bahias guvernör Jacques Wagner beordrade en stängning av stadion tills orsaken till olyckan är fastlagd.

Många andra arenor i landet är i dåligt skick, en undersökning som nyhetsbyrån AFP tagit del av visar att minst 29 större fotbollsanläggningar i Brasilien behöver rustas upp.