Det skulle gå så enkelt.

Det blev en gastkramande thriller.

Farten och beslutsamheten från Ungernmatchen hade försvunnit. På Ta’Qali-stadion rådde Blågul förvirring i lusigt tempo.

Det önskade målkalaset blev bara en uddamålsseger.

- Det blev ett mål och tre poäng. Hade vi fått in något mål i början hade det säkert rullar in ett par till. Men just nu skiter vi i det, säger Marcus Berg efter 1-0 på Malta.

Berg kom in med 20 minuter kvar. Tio minuter senare blev han matchhjälte.

- Det är ett långt inkast från Rasmus Elm som touchas mot bortre stolpen. Jag försöker slå in den så hårt jag kan. Det brukar vara en massa folk framför mål och då kan den ta på någon.

En lättnad?

- Det var så klart skönt. Det är kul att vara inblandad i farliga situationer och det känns som vi ska vinna matchen.

Var det stressigt att komma in med vetskapen att ni måste göra mål?

- Nja, det var bara att köra. Att försöka springa så mycket som möjligt och skapa ytor och målchanser.

Förbundskaptenen Lars Lagerbäck var nöjd med spelarnas attityd och tålamod.

Men inte med skärpan framför mål.

- Vi har ju haft problem att göra mål hela kvalet. Men spelarna ska ha en eloge för att de höll huvudet kallt och fortsatte skapa chanser.

Med tanke på att det kan bli fråga om en målskillnadsaffär - är du missnöjd med att ni inte gör fler mål?

- Skulle vi falla på det efter Albanienmatchen kan vi kanske gå tillbaka till den här matchen och dricka gravöl. Men just nu känns det inte så. Det är trots allt tre poäng. Och vi har andraplatsen i egna händer, säger Lagerbäck.

När gjorde ni senast en lika svag match mot ett så här svagt lag?

- Det var nog ett tag sedan. Jag kommer inte ihåg, kanske Luxemburg när vi kvalificerade oss för EM 2000. Men frånsett att vi inte sätter chanserna är jag relativt nöjd.

Sverige kom med en prickfri segerrad och 41-2 i målskillnad på tio tidigare möten. Senast blev det 4-0 i Göteborg efter en knackig start.

Blågult upprepade den usla starten på Malta. Efter ett par halvchanser under de första minuterna sjönk tempot till nära nog noll.

- Vi stod stilla och spelade. Men det är svårt att spela mot lag som försvarar sig väl och står med nio spelare bakom bollen, säger Lars Lagerbäck.

Förbundskaptenen valde samma startelva som mot Ungern. Den sedan tidigare varnade trion Olof Mellberg, Anders Svensson och Kim Källström klarade sig utan gula kort och är tillgängliga för matchen mot Danmark.

Då måste Sverige vara vassare.

- Vi har inte råd att missa så mycket. I dag var vi inte tillräckligt skickliga men vi får hoppas att det lossnar mot Danmark och Albanien.

Se det svenska målet igen