Lotta Schelins framgångssaga har inga dåliga kapitel. Hennes karriärkurva har pekat rakt uppåt sedan debuten i landslaget i Algarve Cup 2004 och ifjol fick hon sitt stora genombrott.

Hon etablerade sig i landslaget, vann damallsvenskans skytteliga, blev Årets forward och fick Diamantbollen. Dessutom nominerades hon till FIFA-utmärkelsen Världens bästa spelare som brasilianska Marta till slut tog hem.

Även 2007 har börjat bra. Schelin togs ut i världslaget som spelade mot Kina när VM lottades, hon leder damallsvenskans skytteliga och har gjort fler mål nu än totalt i fjol (22 mot 21).

Ändå har hon valt att förbereda sig på att motgångar kan dyka upp när som helst - som nu i VM då hon för första gången i mästerskapssammanhang är en av Sveriges absoluta nyckelspelare. Hon har vänt sig till landslagets idrottspsykolog Göran Kenttä som hjälpt till med tips om hur hon kan tackla mentala svackor.

– Det har gått bra i ett och ett halvt år men hur ska jag tänka om det börjar gå dåligt? Det är sådana saker som vi har bollat och han har kommit med kloka analyser. Jag har velat förbereda mig eftersom jag vet att det kan vända så himla fort, säger Schelin.

Även Victoria Svensson har fått många frågor av Schelin. Den 30-åriga landslagskollegan har fungerat som ett bollplank för göteborgskan i takt med att uppmärksamheten kring henne blivit större.

– Det inte är i närheten av vad hon hade då men jag har känt av en klar ökning. ”Vickan” säger att man måste våga säga nej och om det blir för mycket så kan vår rådgivare Anna (Pohjanen) hjälpa till att styra upp saker och ting.

Schelin har bestämt sig för att inte ta del av den svenska medierapporteringen från Kina. Det är lätt att man påverkas negativt, menar hon.

– Egentligen är det löjligt att man tar åt sig. Oftast är det ju en enda person som tycker si eller så. Men det är inte kul att bli totalsågad, om man nu skulle bli det, säger Schelin som har rådfrågat Svensson även i den här frågan.

– Folk ser mål och passningar, men det ska inte vara allt man bedöms på. Mot Danmark senast var jag inte med så mycket i matchen men jag kände mig stabil på vissa saker, som defensiven och passningsspelet. Man måste helt enkelt hitta på egna bedömningskriterier, säger hon.

Hur känns formen såhär en knapp vecka före premiärmatchen mot Nigeria?

– Formen är god men det känns faktiskt lite skönt att de två sista allsvenska matcherna inte gick så bra. Den absoluta formtoppen vill jag spara till VM.