Lotta Schelin och Linnea Torstenson, anfallsess i fotbolls- respektive handbollslandslag.
Foto: Scanpix
Det är 175 dagar kvar tills tävlingarna börjar i London och ytterligare 28 svenskar säkrade sina OS-biljetter på tisdagen.
I ärlighetens namn är bara två av de nya, seglarveteranen Fredrik Lööf och hans gast Max Salminen i starbåt, riktigt heta medaljhopp. Den svenska besättningen tillhör den handfull båtar som faktiskt kan segla hem ett guld i de knepiga vattnen utanför Weymouth.
Varje medalj räknas. Men det är ändå något alldeles extra med stora svenska lagframgångar på ett OS.
I bästa fall får Sverige med tre lagsporter i London, om handbollsherrarna reser sig upp från skräphögen på EM och klarar sitt OS-kval.
Just nu pekar det mesta på att det blir Thomas Dennerbys fotbollsdamer som är Sveriges största möjlighet bland lagsporterna. De är medaljfavoriter.
Handbollsdamerna fick också sina biljetter igår, och visst, de kan ta sig upp på pallen – men då måste det till rätt stora förändringar jämfört med senaste VM i Brasilien.
Problemet den gången var att det inte fanns någon stabilitet. Det var upp och ner; Sverige slutade aldrig att kämpa, men spelade bra under alldeles för korta sekvenser av matcherna och sedan dåligt under alldeles för långa perioder.
Förklaringen till det där, menar förbundskapten Per Johansson efter några veckors funderande, ligger mest i fysiken.
Inför VM hade det svenska laget alldeles för många skador – och var dessutom alldeles för dåligt tränade.I ärlighetens namn är bara två av de nya, seglarveteranen Fredrik Lööf och hans gast Max Salminen i starbåt, riktigt heta medaljhopp.
Ola Billger, SvD:s sportchef.
Självförtroende saknades, och även om försvaret höll ihop var anfallsspelet alldeles för dåligt. Bristande fysik fick flera länkar i kedjan att spricka. Laget som levt på att springa sönder sina motståndarna blev värdelösa på att kontra.
Om det ska gå bättre i London måste handbollsdamerna bli fysiskt starkare.
Och kanske kan Per Johansson få hjälp av Thomas Dennerby. Handbollsdamerna och fotbollsdamerna vill träna tillsammans på Gotland i sommar före OS.
Bägge lagen kan sprudla av energi när de är som bäst. Kanske kan de peppa varandra till stordåd under OS – och i så fall lyfta hela den svenska truppen.
Då blir ett plus ett inte bara två eller tre. Då kan till och med öka chanserna för svenskarna i andra sporter.
Ett bra OS-lag betyder så mycket.
LÄS OCKSÅ: 16-åriga Adlerteg en av 28 nyuttagna.









