Med två mål mot Holland sköt han laget vidare från gruppspelet.
Med en nick mot Tjeckien ordnade han seger i kvartsfinalen.
27-årige Cristiano Ronaldo från Madeira är i en målform som han sällan förr visat upp i det portugisiska landslaget. Därtill har han skjutit skott på skott och hunnit samla på sig en imponerande mängd stolpträffar hittills i EM.
- Vi började inte EM särskilt bra, men genom en gemensam uppoffring har laget blivit allt bättre, och jag också. Jag visste att målen skulle komma, säger Ronaldo i en Uefa-intervju.
Det är onekligen Ronaldo som ska frälsa sitt land i kvällens semifinal mot Spanien. En hel del stress och press, alltså? Inte alls, hävdar han själv.
- Jag har spelat den här typen av matcher i tio års tid, såväl i mina klubblag som i landslaget. Ansvar, ja, men press, nej. Jag är redan van vid det.
Ronaldos stora uppgift i Donetsk i kväll blir att få bollen förbi Spaniens sista utpost - den rutinerade Iker Casillas. 31-åringen har vunnit VM-guld och EM-guld och spelat fler landskamper - 135 - än någon annan spanjor. Ingen annan i världen - åtminstone på herrsidan - har dessutom hållit så många landskampsnollor som Casillas: totalt 77 stycken.
Ingen annan har heller vunnit så många landskamper: 99 stycken. Den 100:e kan komma mot Portugal i kväll, även om den spanske lagkaptenen är tydligt medveten om att segersviten inte kommer att fortsätta hur länge som helst.
- Utifrån kan det verka som en enkel match, men vi har erfarenheten av några smärtsamma förluster som vi inte har förtjänat. Vi måste fortsätta med vårt eget spel och hålla i bollen, säger Casillas till Punto.






