Real Madrid-anfallaren sade efter söndagskvällens 3–0-seger mot Granada att han kände ledsen, att folket i klubben visste varför, och därför hade svårt att glädjas på sedvanligt vis över mål och tre poäng.

Den fick spanska och internationella medier att gå i spinn: Ronaldo ville ha högre lön, han kunde vara på väg till Zlatan Ibrahimovics Paris SG, han var upprörd över att han inte röstades fram till Europas bästa (Andrés Iniesta), han var upprörd över att han saknade stöd från Marcelo och Sergio Ramos i Guldbollen-frågan.

På stjärnans egen Facebook-sida avfärdade Ronaldo på tisdagkvällen den utbredda teorin om att det skulle handla om pengar.

– Mitt uttalande om att jag känner mig ledsen har skapat en enorm uppståndelse. Jag anklagas för att vilja ha mer pengar, men en dag kommer det att komma fram att så inte är fallet, skriver portugisen.

– Just nu vill jag bara att garantera alla Real Madrid-fans att min motivation, hängivenhet, engagemang och lust att vinna alla turneringar inte påverkas.

Ronaldo meddelar också att han har stor respekt för klubben – men nämner inte om han kommer att hurra för nästa poäng.

Vanligtvis välunderrättade Marca, Spaniens största dagstidning, har konstaterat att Ronaldos reaktion var som hos ett barn – och att han snart är på gott humör igen.

Tidningen radar i dag upp en rad skäl – ”Hela sanningen om Cristiano” – till varför han är ledsen.

Det handlar om brist på uppskattning – från klubben, lagkamraterna, fansen – och brist på pengar, han tycker att han gjort sig förtjänt av en löneförhöjning, samt ett privat problem som bara de i hans närmaste krets känner till.

Cristiano Ronaldo befinner sig just nu i Portugal för landslagsuppdrag. Luxemburg (b) fredag och Azerbajdzjan (h) tisdag står på VM-kvalprogrammet.