Bara en kort stund före EM-kvartsfinalen mellan Sverige och Norge, föll ett strilande regn över fotbollstadion i Helsingfors.

Regnbågen välvde sig ungefär från Rödgardistmonumentet i skogen bakom arenan, och ner mot Olympiastadion strax intill.

En vacker regnbåge.

Men Sverige får inte vara med och gräva guldet i slutet av regnbågen när finalen i fotbolls-EM för damer spelas just på Olympiastadion i nästa vecka.

1-3 (0-2) mot de starkt nederlagstippade norskorna förstörde guldruschen.

Det svenska målet kom i matchens slutskede, och passande nog var det veteranen Victoria Sandell Svensson som höll sig framme.

Målet var en klen tröst.

Det var inte så ”Vickan” ville avsluta landslagskarriären - för nu tackar den svenska lagkaptenen för sig efter 166 landskamper, flest i Sverige:

– Jag skulle väl kanske hållit ett tal till laget men nej, det har blivit för många tårar, sammanfattade ”Vickan” sina känslor en halvtimme efter matchen.

– Vi har haft ett fantastiskt år med det här laget och så slutar det så här.

”Vickan” var grovt missbelåten med lagets insats.

– Det var för många som inte var här och nu. Vi rörde oss jättedåligt, det var i princip bara bollhållaren som rörde sig.

Norge chockade det svenska laget, som förväntat sig en tät defensiv och den utlovade köttmuren i försvaret, med en kraftfull offensiv redan från start. Isabell Herlovsen och Elise Thorsnes löpte på topp och Solveig Gulbrandsen var ett ständigt irritationsmoment på vänsterkanten.

En klok taktik.

– Jag är inte överraskad av taktiken. Vi visste att Norge är ett bra mästerskapslag och de tog chansen att köra på. Vi kunde inte stå emot, vi fick inte igång någonting, sammanfattade ”Vickan”.

Det svenska försvaret var virrigt - minst sagt - och alldeles för försiktigt. Efter Thorsnes 0ˆ1 - ett oturligt självmål sedan osäkra backen Stina Segerström slängt sig fram och tippat bollen över Hedvig Lindahl - dröjde det bara fem minuter innan Norge hade avgjort matchen. Anneli Giske slog in bollen medan svenskorna tittade på som uselt betalda statister.

Med en halvtimme kvar sprang Cecilia Pedersen ifrån Sara Thunebro och satte trean.

Ridå, Sverige.

Och hemresa.

Det hjälpte inte att svenskorna dominerade starkt i slutskedet av matchen. Norskorna höll emot - och svenskorna hade fortsatt otur. Tre centimeter lägre hade Kosovare Asslanis rökare i ribban efter en halvtimme inneburit svensk ledning. Och Lotta Schelins stolpträff efter drygt 50 minter hade kunnat innebära 1ˆ2, innan Louise Fors vid ställningen 0ˆ3 noterade ännu en svensk ribbträff.

Men stolp- och ribbträffar räknas inte.

Därför åker svenskorna hem under lördagen. Norge spelar EM-semifinal mot Tyskland.