Zhang Yining har redan blivit olympisk mästarinna, hon har redan vunnit VM, hon har varit rankad etta i världen i fem år i rad – varenda månad – och hon är den segerrikaste damen på pingisens Pro Tour genom åren.

I januari i år halkade Zhang Yining ner från förstaplatsen på världsrankingen där hon befunnit sig sedan samma månad 2003, passerad av landsmaninnan Guo Ye. Ytterst tillfälligt. Zhang är etta igen.

Meritmässigt har hon grym konkurrens hemmavid, i landet där pingis är en angelägenhet för stor del av folket. För att nämna några av de senaste stjärnorna: Deng Yaping tog två OS-guld och tre VM-guld i singel, Wang Nan – som stoppat Zhang Yining i två VM-finaler – har två VM-guld. Zhang har bara ett.

Men Zhang Yining är bäst nu och hon håller klassen orubbligt.

När hon vann i Aten 2004 var det Kinas hundrade OS-guld totalt sedan premiären 1984 i Los Angeles. Det var inte fel att det var en pingisspelare som tog det. Zhang spelade även hem dubbeln med Wang Nan. På hemmaplan är det tänkt att Kina ska vinna rubb som stubb: herr- och damsingel, lag för herrar och lag för damer.

Zhang Yining kommer att bidra. Då kröns en karriär, som för alla andra kinesiska världsspelare började i en idrottsskola. För Zhang var det hemma i Peking vid tio års ålder (startade med pingis som femåring) och hon flyttade till det nationella pingiscentret i samma stad när hon var 14, då hon också knöts till landslaget.

Som 19-åring vann hon Sveriges internationella stortävling Soc i Umeå för första gången – hennes fjärde seger på Pro Tour. Zhang tog hem Soc även 2003 i Malmö. 2000 förklarade hon i tidningen Pingis att hennes mål var att vinna OS-guld, något hon alltså uppfyllde fyra år senare. Nu har hon chansen igen och då blir det större än någonsin.

Zhang Yining är hårdare än hon ser ut, har förstås en bländande teknik med forehand som främsta vapen. De flesta kinesiska spelare använder pennskaftsfattning, Zhang går mot strömmen och är ”handskakare”. Hon loopar med sträckt arm och långa drag, på både fore- och backhand. Det liknar den klassiska ungerska stilen, varifrån bland andra Mikael Appelgren hämtade intryck.

Zhang har fyra landsmaninnor närmast efter sig på världsrankingen. På herrsidan toppar Wang Hao, följd av tre andra kineser. Ingenting är avgjort på förhand, men är det något som känns så gott som självskrivet är det fyra pingisguld för Kina i OS.

I OS-historien, sedan pingis debuterade i Söul 1988, har de kinesiska damerna vunnit samtliga singeltitlar och fyra av fem i dubbel. Det har varit tuffare i herrsingel, där J-O Waldner tog guld 1992 och Sydkorea vunnit två liksom Kina. I herrdubbel har Kina vunnit samtliga.

Nu är dubbel utbytt mot lagtävling och Kinas möjlighet till full pott ökar ännu mer. Och Zhang Yining kan befästa sin position som pingisens Leading Lady.