Frågan är inte om utan när Fabio Capello får sparken.

Den 61-årige italienaren må vara hårdhudad men inte heller han kommer att klara kraven och påhoppen från britisk media.

Det är nämligen det som blir det största bekymret för honom. Spelare, ledare, fans och alla andra vet att bollen är rund och därför inte allid rullar det egna lagets väg.

Det vet förstås även brittiska fotbollsjournalister innerst inne men de lever också i tron att ”deras” spelare är bäst i världen och den övertygelsen överskuggar allt annat.

Därmed är saken enkel för de så kallade experterna: när landslaget inte lyckas är det förbundskaptens fel.

Sven-Göran Eriksson och Steve McLaren är de två senaste i raden som fått erfara att bli odugligförklarade och närmast i tur står alltså Fabio Capello.

Han har skrivit ett fyraårskontrakt som ger honom drygt 50 miljoner kronor per år.

Totalt 200 millar alltså.

Tror Capello kommer bli lika överraskad som alla andra om han hinner kvittera hälften av pengarna innan det är dags att säga bye, bye.