Silver till Emma Johansson betyder nya cyklister på landets gator.

Hoppas förbundet.

- Det är klart att vi kommer att märka det här i rekryteringen, säger Björn Stenberg. En OS-medalj är stort. OS är ju bara vart fjärde år, så det är klart att det märks. Vi ska gå ut i skolorna och informera om cykelsporten, få unga att cykla mer. Det är en sport man kan utöva på sin egen nivå.

Emma Johanssons silver i linjeloppet på söndagen var sensationellt för svenska folket. Men cykelförbundet hade räknat med att något kunde hända. Planerna för en cykel-kampanj fanns klara redan före Emmas bragdlopp i Badaling.

- Ja, vi hade planer klara i fall något skulle inträffa. Och det var extra roligt att det var en tjej som gjorde det: vi har tio duktiga tjejer ute som cykelproffs nu. Det här var definitivt i klass med Bernt Johansson guld 1976. Det ökade intresset som följer av det här silvret ska vi ta tillvara på, säger Björn Stenberg.

Bland annat kommer förbundet att pusha lite extra för en annan gren än den traditionella landsvägscykeln:

- BMX. Det är en spännande sport som tilltalar ungdomar.

Cykelförbundet kommer givetvis också att hylla Emma Johansson själv. Bland annat den stora galan den 22 november, i samband med svenska cykeldagarna i Jönköping.

- Det är hon värd. Det var definitivt gåshud när hon gick i mål, säger Björn Stenberg som följde loppet på TV på hemmaplan i Sverige.

Och som tror att det mycket väl kan bli en medalj till:

- Gustav Larsson i tempoloppet i veckan, säger Björn Stenberg.

Cykelförbundet har nämligen planerat för det också.