– Det här kommer att ta tid att smälta. Jag känner mig helt förvirrad, sade en lycklig Charlotte.

Det tog någon sekund innan Charlottes guldsmil tog form efter målgången av milloppet..

– Jag var tvungen att kolla resultatlistan först. Jag fick tider längs hela banan, men försökte att inte tänka så mycket. Jag ville göra mitt eget race. Och nu känner jag mig nästan lite förvirrad, det tar nog ett tag innan det här smälter in, sade Charlotte.

De rutinerade längdstjärnorna försökte.

Björgen, Smigun, Kowalczyk, Roponen – alla gjorde de vad de kunde, men ingen orkade hänga med i Kallas tempo.

I mål var Charlotte 6,6 sekunder före Kristina Smigun-Vaehi och ytterligare nio sekunder före Marit Björgen.

Första svenska guldet på damsidan i längdskidor i en traditionell tävling sedan 1968 var bärgat.

– Det kände så oerhört bra i dag. Jag hade faktiskt varit nöjd oavsett placering, för bättre än så här kan det inte fungera. Jag kunde ge allt.

Marit Björgen höll med fem sekunders marginal undan för Anna Haag, som också svarade för en imponerande OS-debut.

– Jag fattade först när det var 700 meter kvar att jag hade chans till en medalj. Tyvärr fattades det fem sekunder, men jag har åkt så fort jag kunnat hela loppet, sade en nöjd Anna Haag.

Den här gången spelade inte vädrets makter åkarna några spratt. Ett par minusgrader och uppehåll gjorde att förhållandena blev perfekta och Kalla fick den fasta bana hon hade hoppats på.

Charlotte Kalla gick långt bak i det seedade fältet. De enda av de topprankade hon hade flåsandes i ryggen var Aino-Kaisa Saarinen och den världscupledande polskan Justyna Kowalczyk. Finländskan hängde inte alls med. Polskan gjorde ett tappert försök, men var chanslös.

Svenskan öppnade kontrollerat.

– Jag tog det ganska lugnt från start för att hitta rytmen. Sedan kom uppförsbackarna och där jag gick jag på ordentligt. Med den form jag är i nu fungerar återhämtningen perfekt och då vägar jag trycka på lite extra.

Charlotte var i täten hela vägen.

¬– Sista varvet var det fullt ös, jag tog det lite försiktigt i en del utförskörningar bara, men det var aldrig någon fara.

Men segern tog hon inte ut förrän mållinjen var passerad.

– Nej, man vet aldrig och jag ville behålla fokus på min egen åkning ända in i mål, sade Charlotte, vars segerdag fortsatte med presskonferenser, dopingkontroll och förstås medaljutdelning på Medal Plaza i Whistler.

– Jag satt och njöt framför tv:n under OS i Turin för fyra år sedan. Det är nästan ofattbart att få uppleva samma sak för egen del nu, sade Charlotte Kalla.