Det är bara drygt två veckor kvar tills OS-turneringen i handboll börjar. Det svenska damlandslaget tog ut sin trupp i förra veckan, och nu väntar matcher, träningar och ytterligare förberedelser inför mästerskapet.

–Det här blir det fjärde och sista lägret inför OS. Vi ligger bra till i våra förberedelser, säger Magnus ”Bagarn” Johansson, assisterande förbundskapten.

Våren har varit fylld med aktiviteter för landslaget. Nu börjar allvaret, eller i alla fall en stegring i intensitet på vägen mot det stora som väntar i London. Med start fredag spelas Scandinavian open med några av världens bästa landslag som motståndare.

–På förra lägret ägnade vi oss mest åt hård fysisk träning, och inga matcher alls. På detta läger spelar vi tre matcher samlat. Det är positivt. Vi har inte mätt oss så mycket i hur vi ligger till spelmässigt, och det här blir ett bra tillfälle att göra det, säger Johansson och fortsätter:

–Vi möter alla de här tre lagen i vår grupp i OS, så det kan nog bli en hel del tjuv- och rackarspel. Ingen kommer att vilja avslöja för mycket, och jag räknar med att det kommer att mörkas en del speldetaljer och laguttagningar.

Danmark, Norge och Frankrike står för motståndet i norska Drammen.

– Att vi får möta dem nu betyder mycket för oss. Det här ger oss en chans att få upp farten och tajmingen i vårt spel. Matcher är ju alltid något helt annat än bara träningar.

Johansson märker på sina spelare att OS närmar sig.

–Alla ser det här som det största de någonsin har varit med om. Det är nu det gäller att verkligen ta chansen att vara så bra som möjligt när det händer.