Under söndagen hade styrelsens ordförande och Sven Nylander kontakt.

- Han sa att han ertappats med knark i blodet och att han är oskyldig. Jag vet inte vad jag ska tro men i dagsläget kan vi inte ha honom kvar, han får ta en time-out.

Hur reagerade du när du fick kännedom om knarkskandalen?

- Ett självmål utan dess like. En person som aktivt jobbat för att visa ungdomar att man kan göra idrottskarriär utan doping som själv blir inblandad. Men nu får polisen reda ut det här ordentligt.

Sven Nylander är verksamhetsansvarig i stiftelsen Ren Idrott som jobbar för att hålla svenska idrottare borta ifrån droger och doping.

Han föreläser själv i skolor och idrottsklubbar och har även värvat flera så kallade ambassadörer som organsiationen använder, bland andra Carolina Klüft, Anja Pärson och Marcus Allbäck.

I organsiationen finns även IOK:s dopingchef Arne Ljungqvist som fungerar som rådgivare.

- Mycket upprörande om det stämmer. Samtidigt ska man komma i håg att folk glömmer. Mats Wilander tog ju också knark men i dag är han kapten för det svenska Davis Cup-laget. Men det är naturligtvis olyckligt om Sven är skyldig. Min bild är annars att han är mycket kompetent med ett enormt engagemang för de frågor vi bedriver, säger Arne Ljungqvist till SvD.se.

Stiftelsen genomför regelbundna dopingkontroller av de friidrottsstjärnor man har knutit till sig.

- Men det är bara de som är aktiva, inte några andra av våra medarbetare, säger Hans Svensson till SvD.se.

En av Ren idrotts största bidragsgivare är Skandia där Hans Svensson är chef för public affairs.

Skadas Skandias varumärke av en sådan här skandal?

- Det vill jag inte uttala mig om. Som sagt, vi får reda ut vad det är som egentligen har hänt.

Enligt Mats Glansberg på Västra Götalandspolisen kommer det dröja 2-3 veckor innan man får svar på vilka droger som Sven Nylander, Patrik Sjöberg och Patrik Lövgren eventuellt hade i sina kroppar.

- De prov vi genomförde visar indikation på narkotika men det dröjer ytterligare 2-3 veckor innan vi kan säkerställa resultaten och får veta vika ämnen det rör sig om, säger han till SvD.se.

SvD.se har förgäves sökt Sven Nylander för en kommentar.