Få visste vem han var före British Open. Men söndagens seger med sju slag på Old Course gjorde Louis Oosthuizen historisk.

I natt firade han långt in på morgontimmarna, på en pub i St Andrews.

Och vaknade med klassiska The Claret Jug i sängen.

– Jag såg på den en stund och det kändes lite konstigt att ha den där, säger han.

– Det var ett bra firande. Jag hade bucklan på armen hela natten. Var lite sugen på att gå ut på banan igen och bara njuta av intrycken.

Närmast vilar Oosthuizen ut med sin familj i hemmet i Manchester. På onsdag landar han i Sverige för spel i Scandinavian Masters på Bro Hof.

– Jag följer mitt vanliga schema, ingenting förändras efter det som har hänt. Jag tar en sak i taget, säger han.

Fanns det någon stund där du kände att du kanske inte orkade åka till Sverige?

– Det fanns ett ögonblick tidigare i veckan där jag inte visste helt säkert. Men de var snälla nog att ge mig ett wild card redan före turneringen och det är bra folk i Stockholm. Jag har spelat Masters tidigare och åker gärna tillbaka.

Du ser fram mot det?

– Absolut! Det ska bli skoj. Jag har hört att det är en magisk bana.

– Däremot åker jag inte förrän på onsdag, och det är egentligen senare än jag hoppats. Men det får bli så efter allt som har hänt.

Orkar du ladda om batterierna?

– Absolut. Jag spelar ju tydligen bra golf, är í bra form, så det ska bli skoj att åka till Stockholm och spela.

Att livet nu förändras, och Louis Oosthuizen för första gången kommer till en stor turnering som mästare i British Open, ser han inte som något problem:

– Nej, det kan jag säkert vänja mig vid, säger han och

– Men det dröjer nog innan jag hunnit förstå vad som har hänt. Jag får väl köpa en DVD och se det igen.