Han stod över landskampen mot Färöarna i fredags (2–1 till Sverige) för att vila sin skadade högerfot med förhoppning om att kunna spela mot Tyskland på tisdag.

Men när Johan Elmander berättar om smärtan och frustrationen han känner låter det inte direkt positivt – även om han slår fast att han är redo för spel, om han nu blir uttagen.

– Jag har en jättefrustration inom mig, att jag inte kan skjuta ordentligt. När jag kommer i lägen kanske jag lägger över bollen på vänstern och skjuter med den i stället. Förhoppningsvis hjälper de här 14 dagarna jag fått för att komma tillbaka och spela som vanligt.

För en vecka sedan gjordes en röntgen för säkerhets skull. Den visade att den lilla flisan han haft i foten läkt ihop, men också att foten är sargad på flera andra ställen.

– På de fyra tårna (bortsett stortån) har jag brottet på trean, på fyran har jag en förslitningsskada på ena senan och det ligger vätska i tvåan. Vätskan gör att det blir mer smärta också. Men de säger att det bara är att köra på, att jag ska dricka mycket mjölk och äta mycket lax så att skelettet ska växa ihop.

Elmander fick fotskadan i den sista ligamatchen med Galatasaray före EM i somras och har haft mer eller mindre smärta sedan dess.

Han var hämmad när Sverige mötte Kazakstan i VM-kvalpremiären för en månad sedan (2–0) och hade problem med både bolltouch och när han skulle skjuta.

– Jag känner mig i bra fysisk form i övrigt, men självklart vill jag bli av med fotskadan så jag kan släppa loss lite. Jag vet att smärtan kommer ligga kvar ett tag, men det är stor skillnad mot den smärta jag hade för bara 14 dagar sedan. Skulle det vara så att jag spelar är det bara att gå in och köra hundra, säger han.

Elmander har fått all tänkbar behandling den senaste veckan, el och massage bland annat. Men det bästa är vila för foten. Han är medveten om att det kan komma att krävas ett längre uppehåll för att bli kvitt smärtan för gott.

– Vi har inte diskuterat det men självklart vet man att det finns där. Man får avvakta och se: Förhoppningsvis händer det inte. Han är beredd att spela på smärtstillande om det skulle behövas.

– Jag tror att doktorn har en bra väska med olika grejer han kan plocka fram i så fall. Det finns sprutor och sådant men jag vill inte heller ta för mycket sprutor, säger han.