Just nu | OS växer
När de olympiska spelen pånyttföddes i Aten 1896 deltog 311 män.
Sedan dess har spelen expanderat över alla breddar. I Aten i somras gick det två massmediepersoner på varje tävlande. I fortsättningen skall den olympiska normen sommartid stanna vid 10 500 aktiva (SvD 15/11). Någon begränsning på massmediesidan verkar inte lika aktuell. Ganska begripligt, eftersom sommar-OS väcker ett stigande globalt intresse och kräver massiva insatser från skrivande journalister, radiomän, tv-reportrar och internetskribenter. Utan massmedierna vore OS ingenting.
OS är också den effektivaste marknadsföringen av idrotter, trots ständiga bakslag i form av trista dopingavslöjanden. Kanot och brottning är alltid fina sporter, men skulle knappast klara sig utan den stegrade uppmärksamheten vart fjärde år.
OS var från början en angelägenhet enbart för amatörer, även om det tidigt stod klart att elitdrott krävde heltidssatsning. Hyckleriet blev extremt när Sovjet med satelliter satte statsidrotten i system
under några årtionden.
Från västsidan blev svaret pengar under bordet. Det var onekligen skönt när luften rensades och de olympiska spelen öppnades för alla idrottsmän i de grenar som stod på programmet.
Men förändringen tog tid och har ännu inte inträffat i fotboll, vars potentater nog betraktar OS-turneringen som ett nödvändigt ont. Världsfotbollen har en alldeles för pressad kalender för att fullvärdiga landslag ska kunna bli aktuella, i varje fall på herrsidan. Egentligen borde bara världens fotbollsdamer vara med i OS.
Den allt högre statusen för OS gör att allt fler sporter vill komma med. Länge betraktade exempelvis bordtennisen OS som något tämligen perifert. Numera har J-O Waldner en självklar huvudroll.
Tennisen, som var med redan 1896, har kommit tillbaka, men här finns en tydlig kluvenhet. Sportens administratör vill in på OS, eftersom det ger stora fördelar, inte minst när det gäller nationella anslag. Olympiska sporter har försteg. Tennisens stjärnspelare har varit tveksamma och
OS-turneringarna har inte alls samma anseende som de fyra Grand Slam. Programmet är helt enkelt för späckat och det är inte troligt att det blir annorlunda i golf. Säkert skulle Tiger Woods och Annika Sörenstam tycka att det vore kul med OS, men spåren från tennis förskräcker.
I OS har tennisen hittills alltid hamnat i skuggan av traditionellt centrala grenar som friidrott, simning och gymnastik. Den olympiska tennisen är perifer och för många blir turneringen ett slags lättsam avkoppling från den tuffare vardagen.
Risken är stor att det blir likadant med golfen. De bästa lär gärna resa till aktuell OS-stad (Paris är favorit till 2012), men frågan är om de förmår satsa som vanligt. En utväg skulle kunna vara att lätta på det vanliga tävlingsprogrammet, men sånt sker knappast i dessa penningstyrda sporter.
Rullskridsko lär också vara på gång, men blir det till sommarspel eller vinterspel?
Inga motorsporter tycks vara aktuella - i OS räknas bara naturliga hästkrafter. Det är skönt, det går åt
tillräckligt med bensin ändå under ett OS.









