Vid lunchtid i går lämnade Björklövens hockeyveteraner Arlanda med destination Vitryssland. De ska delta i president Alexander Lukasjenkos turnering - där han själv spelar - i Minsk.
- Man kan inte göra det så enkelt för sig som att säga att man enbart ser till det sportsliga. I den här typen av turneringar är förstås politiken i allra högsta grad inblandad. Ishockey är ett sätt för Lukasjenko att marknadsföra sig hos den egna befolkningen, säger Robert Hårdh.
Kenneth Berglund, operativ chef i Björklöven och en av veteranerna, har inte tänkt så.
- Vi har bara pratat hockey. Jag blev överrumplad över alla frågeställningar. Vi åker dit som vanliga människor, säger han.
I fjol utfärdade EU:s utrikesministrar ett visumförbud för Lukasjenko och ett trettiotal personer i hans närhet.
- Lukasjenko får inte komma till Umeå. Då är det väldigt olämpligt att åka och besöka honom, säger Martin Uggla, ordförande i Östgruppen för demokrati och mänskliga rättigheter.
Hur ser det ut i Vitryssland?
- Det enklaste sättet
att beskriva situationen är att det faktiskt är en diktatur där oliktänkande förtrycks och sätts i fängelse och där regimen dagligen kränker de mänskliga rättigheterna.
Svenska ishockeyförbundets ordförande Christer Englund tycker inte att Björklövens veteraner borde ha stannat hemma:
- Det är inte idrottens sak att göra politiska ställningstaganden.
Åsa Ögren, Björklövens ordförande, fick reda på planerna för ett par veckor sedan men har inte ingripit:
- Björklövens veteraner är en egen förening.
Men de spelar i ert namn?
- Det är klart att det blir sammankopplingar. Men jag har varken avrått eller uppmuntrat dem.
Har du sagt någonting?
- Jag har sagt jaha. Det är inte jag som ska bedöma var de ska spela.
”Oerhört naivt”
Björklövens veteraner är i Vitryssland för att spela ishockey mot Alexander Lukasjenko, kallad "Europas sista diktator". Resan får skarp kritik av flera människorättsorganisationer. - Oerhört naivt, säger Robert Hårdh, generalsekreterare för Svenska Helsingforskommittén.
Fler kommentarer 0
Ishockeyspelaren Aleksander Lukasjenko gör ofta mål. Motståndarna vet att Vitrysslands president
tar man helst inte pucken ifrån. Frågan är om Björklövens veteranen vågar stoppa diktatorn.
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet









