Foto: AP
– Agger har besvär med en disk. Det medför att ryggen smärtar i vissa lägen, säger landslagets läkare Sören Kaalund, till ekstrabladet.dk.
Sedan tidigare finns stjärnor som Jon Dahl Tomasson, Sören Larsen, Daniel Jensen och Leon Andreasen på den långa skadelista som oroar den danska landslagsledningen.
Också Jesper Grönkjaer valde att stå över onsdagens korta träningspass för att inte riskera att förvärra den knäskada som han dras med.
Landslagets medicinska team vågar inte sia om Agger kommer att kunna spela mot Sverige.
– Men självklart hoppas jag på det, säger Sören Kaalund.
Det som i stället kan tala för Danmark är, enligt flera av de danska spelarna, att Sverige har pressen på sig att vinna.
– Det här är deras chans att komma tillbaka in i toppstriden. Det ska vi utnyttja - och förhindra. Vi har inte samma krav på oss som Sverige inför den här matchen. Det gör att vi kan spela med avslappnat, säger målvakten Thomas Sörensen.
Mittfältaren Tholmas Kahlenberg är inne på samma linje efter onsdagens förmiddagspass i Helsingör.
– Vinner vi så är det kört för Sverige att nå oss i tabellen. Det är tillräcklig motivation för oss, säger Kahlenberg.
Senaste nytt: Danmark
- 5 jun 2009 Agger med på träningen
- 4 jun 2009 Olsen kallar in Gravgaard
- 3 jun 2009 Dansk spelare dopad?
- 3 jun 2009 Nya skadebekymmer för Danmark
- 1 jun 2009 Danska skadebekymmer inför VM-kvalet
- 2 jun 2009 Debutant får jobbet att stoppa Zlatan?
- 2 jun 2009 Poulsen gör inte om sitt misstag
Senaste nytt: Sverige
- 6 jun 2009 ”Sverige vinner och Zlatan avgör”
- 5 jun 2009 ”Ska anfalla så mycket som möjligt”
- 5 jun 2009 ”Chippen”: ”Jag behövs alltid
- 5 jun 2009 Ibrahimovic öppen för Barcelonaflytt
- 5 jun 2009 Svensson är bäst när det gäller
- 4 jun 2009 En fajt i Mellbergs smak
- 4 jun 2009 Lagerbäck ännu obesegrad mot Danmark
- 4 jun 2009 ”Ett beslut Zlatan måste fatta själv”
- 5 jun 2009 ”Ge Zlatan bollen”
- 4 jun 2009 Isaksson redo för spel
- 2 jun 2009 Zlatan: Blir kul möta Danmark









