Vi börjar med lite bakgrund och statistik.
Pep Guardiolas Barcelona har vunnit alla möten med ärkerivalen de två senaste säsongerna, med målskillnaden 11–2. Senast Real Madrid segrade på bortaplan var i december 2007. Men under nye coachen José Mourinho är de vita eleganterna obesegrade och toppar tabellen, en poäng före Barça.
Två spelare sticker ut lite mer än alla andra stjärnor. Leo Messi är i ofattbar form – 17 mål på de nio senaste matcherna och 54 mål på 48 matcher med Barcelona under 2010. Det är dock Reals Cristiano Ronaldo som toppar skytteligan med 14 fullträffar, en mer än argentinaren.
Kvällens häftigaste duell sker vid sidan om planen där två olika stilar möts. Mourinho och Guardiola skiljer sig brett från varandra i sina sätt att leda lagen och kommunicera med omvärlden.
Real Madrids coach trivs i rampljuset. Han säger vad han tycker och levererar kontroversiella citat. Den här mycket medvetna strategin har tagit bort mycket av pressen från spelarna – och pressen är stor efter två titellösa säsonger. Alla blickar har riktats mot tränaren medan han har kunnat bygga ett lag bakom kulisserna. Mourinho kommunicerar hela tiden med sina spelare och får med alla åt samma håll, hans håll.
–Jag gillar när personerna runt mig tänker exakt som jag. Att vi är starka, att vi har vad som krävs, att vi är bäst, att ingen kan slå oss. Det är min filosofi, säger Mourinho.
Zlatan Ibrahimovic är en stor beundrare av portugisen.
–Han ger alla lag en känsla av att man är beredd att döda de andra.
Zlatan, som avgjorde förra årets tungviktsmöte på Camp Nou, gillar dock inte alls Pep Guardiolas sätt att leda laget.
Den kontrollerade katalanen, som kom till klubben som 13-åring, vill inte vara en i gänget. Han pratar sällan enskilt med spelarna och hans mål är inte att synas eller få beröm. Han vill vara en del av helheten, bara vara en bra tränare. Och han har lyckats vinna allt som går att vinna på två säsonger.
Guardiola ger inga enskilda intervjuer men ger däremot flera presskonferenser i veckan. Men han säger sällan något kontroversiellt.
Vem vinner då den taktiska matchen? Jag tror att José Mourinho får med sig minst en poäng.
Senast han var i Barcelona, där han arbetade 1996–2000, slog hans Inter ut Barça ur Champions League.
– Fansen på Camp Nou kommer aldrig förlåta mig för att jag stoppade dem från att få vinna Champions League på Bernabéustadion. Jag slog dem både med Chelsea och Inter, och jag coachar nu deras största fiende. Historien räknas inte. Det är det som hänt på senare tid som spelar roll. Sådan är fotbollen.
Johanna Garå är sportreporter på SvD. johanna.gara@svd.se
Källor: Fifa.com och France Football.









