Robin Söderling slog Marin Cilic i söndags.
Foto: Clive Brunskill/Getty Images
Inför fjolårets final mellan dem på Roland Garros lovade jag att gå naken hem baklänges om Robin stod som segrare – så chanslös var han på förhand.
Situationen nu är helt annorlunda.
Det finns fyra punkter där skillnaden mellan dem minskat avsevärt sedan dess.
Även om Robin förlorat två matcher mot Federer efter förra året Paris-final får denna tjäna som underlag för en jämförelse mellan situationen då och nu eftersom det var senaste grus-mötet mellan dem.
Utveckling
Då: Federer hade redan nått så långt det går medan Söderling var på väg upp efter ett antal säsonger där han fått ut betydligt mindre än väntat av sin enorma potential.
Nu: Den snart 29-årige schweizaren har passerat zenit och även om han kan hålla sig i toppen i ytterligare några år är han inte lika suverän som på storhets- tiden.
Under säsongen har han åkt på några förluster mot motståndare som han tidigare klarade på mellanväxel. Svensken har gått fram enormt främst tack vare ett bredare register och en högre lägstanivå.
Erfarenhet
Då: Federer spelade sin 19:e Grand Slam-final och hade under drygt fem år raderat åtskilliga rekord. Söderling var inte rankad bland de 20 bästa och bara någon vecka före final-en hade han genom skrällen mot Rafael Nadal låtit höra tala om sig för första gången i stora sammanhang.
Nu: Att Federer lagt ytterligare två Grand Slam-titlar (Wimbledon ifjol och Öppna australiska i år) till listan gör varken till eller ifrån. Söderling har etablerat sig som topptiospelare, var förra året i åttondelsfinal i Wimbledon och kvartsfinal i US Open och kvalificerade sig för första gången till ATP-slutspelet.
Djupledsspelet
Då: Söderlings akilleshäl vilket Federer med sin fantastiska teknik och sitt spelsinne utnyttjade genom att med stoppbollar och korta slicade backhand rycka den villrådige svensken fram och tillbaka i banan.
Nu: Det är denna del i spelet Söderling tränat kanske mest under det senaste året och skillnaden är enorm. Han är snabbare fram och läser spelet bättre vilket gör att han inte bara får över bollen utan får det med bra placering, hårdhet och toppspinn. Okej, det är ännu inte mästarklass på hans djupledsspel men sårbarheten är borta.
Inbördes möten
Då: Federer hade 9–0.
Nu: Federer har 12–0 men Robin vet ändå hur det känns att besegra världsettan. Han gjorde det (6–7, 7–6, 6–2) i nyårshelgens uppvisningsturnering i Abu Dhabi och behöver inte bry sig om att uppvisningar inte räknas in i den officiella statistiken eller att Federer och vi i omgivningen tar lätt på resultat i uppvisningar. Huvudsaken för Robin är att han vunnit mot Federer.
Sammantaget innebär den minskade skillnaden mellan dem att Robin Söderling har större chans än någonsin tidigare – förutsatt att han vågar spela ut. Att Robin varit spänd och stel i några stora matcher är lite illavarslande.
Titelförsvararen gäller förstås som favorit – men inte till mer än 60–40 – och att vi skrev våren 2004 då han senast inte gick till semifinal i en Grand Slam-turnering berättar vilken gigantiskt svår uppgift världssjuan från Tibro står inför.
Öppna franska
- 4 jun 2010 Lysande facit för Söderling
- 4 jun 2010 Joakim Nyström: Så ska Melzer slå Nadal
- 3 jun 2010 Damfinalen kan bli sevärd
- 3 jun 2010 Berdych besitter enorm potential
- 3 jun 2010 Robin Söderling i fokus
- 3 jun 2010 Norman hoppar av ”maran”
- 3 jun 2010 Nadal kung av grus
- 2 jun 2010 Serena Williams utslagen i Paris
- 2 jun 2010 Fredagens semifinal är vidöppen
- 2 jun 2010 Söderling hyllas i internationell press
- 1 jun 2010 ”Jag var inte nervös”
- 1 jun 2010 ”Det skrivs historia av Söderling”
- 1 jun 2010 SvD.se rapporterade direkt om Söderlings jätteskräll
- 31 maj 2010 Nu har Robin slagläge för en skräll










