Nu för försök och förhoppningsvis semifinal på 200 meter frisim.

Då ingen svensk är i någon final blir dagen garanterat fri från medaljer.

Efter medaljmissen och fjärdeplatsen på specialdistansen 100 meter fjärilsim kom det bara tårar från Sarah Sjöström. I dag ska hon ändå försöka ta sig till en ny OS-final.

18-åringen ställer sig på startpallen i försöken på 200 meter klockan 11.15 och har hon en av de 16 främsta tiderna simmar hon även semifinal klockan 20.30. Hon har själv inga nya medaljplaner, trots att tre individuella distanser återstår (50, 100 och 200 meter frisim).

- Jag har inte så jättehöga förväntningar på frisimmet, sade en besviken Sjöström efter fjärilsinsatsen.

Kvällens svenska höjdpunkt kan bli damlandslaget i handbollsmöte med Norge, som är regerande OS-mästare. Efter förlust i första matchen mot Danmark skulle en seger mot Norge vara välkommen. Angelica Wallén är ny i den svenska truppen, hon ersätter Therese Islas Helgesson som bröt fotleden i öppningsmatchen. Det är avkast klockan 22.15.

I fälttävlan är det dags för den spektakulära terrängritten. Inför uthållighetsprovet är Sara Algotsson Ostholt på Wega främsta svenska ekipage, endast 39,30 straffpoäng efter den inledande dressyren räcker till en delad fjärde plats inför dagens tävling som startar klockan 13.30.

Dagsprogrammet:

09.30 Badminton, herrar, singel, gruppspel

09.30 Badminton, damer, singel, gruppspel

09.30 Badminton, herrar, dubbel, gruppspel

09.30 Badminton, damer, dubbel, gruppspel

09.30 Badminton, mixed, gruppspel

09.30 Landhockey, herrar, gruppspel: Sydkorea-Nya Zeeland

10.00 Bågskytte, herrar, första omg

10.00 Basket, damer, grupp A: Kroatien-Kina

10.00 Beachvolley, herrar, gruppspel

10.00 Beachvolley, damer, gruppspel

10.00 Skytte, herrar, luftgevär, 10 m, kval

10.00 Skytte, herrar, skeet, kval, första dagen

Sv delt: Stefan Nilsson, Marcus Svensson.

10.26 Bågskytte, damer, första omg

10.30 Judo, herrar, 73 kg, första omg

10.30 Judo, herrar, 73 kg, andra omg

10.30 Judo, herrar, 73 kg, tredje omg

10.30 Judo, herrar, 73 kg, kvartsfinal

10.30 Judo, damer, 57 kg, första omg

10.30 Judo, damer, 57 kg, andra omg

10.30 Judo, damer, 57 kg, tredje omg

10.30 Judo, damer, 57 kg, kvartsfinal

10.30 Rodd, damer, tvåa utan styrman, återkval

10.30 Volleyboll, damer, grupp B: Kina-Turkiet

10.30 Handboll, damer, grupp A: Angola-Kroatien

10.40 Rodd, damer, fyrsculler, återkval

10.50 Rodd, herrar, åtta, återkval

10.52 Bågskytte, herrar, andra omg

11.00 Rodd, herrar, fyrsculler, återkval

11.00 Simning, damer, 200 m fritt, försöksheat

Sv delt: Sarah Sjöström (heat 5, 11.15).

11.00 Bordtennis, herrar, singel, tredje omg

11.00 Tyngdlyftning, herrar, 62 kg, grupp B

11.05 Bågskytte, damer, andra omg

11.10 Rodd, herrar, tvåa utan styrman, återkval

11.20 Rodd, damer, dubbelsculler, heat

11.21 Simning, herrar, 200 m fjäril, försöksheat

11.30 Fäktning, damer, värja, första omg

11.40 Rodd, herrar, fyra utan styrman, heat

11.41 Simning, damer, 200 m medley, försöksheat

Sv delt: Stina Gardell (heat 5, 11.57).

11.45 Landhockey, herrar, gruppspel: Australien-Sydafrika

12.15 Handboll, damer, grupp B: Sydkorea-Danmark

12.15 Basket, damer, grupp A: Tjeckien-Turkiet

12.30 Volleyboll, damer, grupp B: Serbien-Sydkorea

12.30 Tennis, herrar, singel, andra omg

12.30 Tennis, damer, singel, andra omg

12.30 Tennis, herrar, dubbel, andra omg

Sv delt: ev Robert Lindstedt/Johan Brunström.

12.30 Tennis, damer, dubbel, andra omg

12.50 Fäktning, damer, värja, andra omg

13.00 Segling, herrar, 49er, första dagen

Sv delt: Jonas von Geijer/Niclas Düring.

13.00 Segling, herrar, laser, första dagen

Sv delt: Rasmus Myrgren.

13.05 Segling, damer, laser radial, första dagen

Sv delt: Josefin Olsson.

13.15 Skytte, herrar, luftgevär, 10 m, final

OS 2008: 1) Abhinav Bindra, Indien, 2) Zhu Qinan, Kina, 3) Vladimir Isakov, Ryssland.

13.30 Tyngdlyftning, damer, 58 kg, grupp B

13.30 Badminton, herrar, singel, gruppspel

13.30 Badminton, damer, singel, gruppspel

13.30 Badminton, herrar, dubbel, gruppspel

13.30 Badminton, damer, dubbel, gruppspel

13.30 Badminton, mixed, gruppspel

13.30 Ridsport, öppen klass, individuellt och lag, fälttävlan, uthållighetsprov

Sv delt: Linda Algotsson/Le Fair (14.06), Ludwig Svennerstål/Shamwari (15.06), Sara Algotsson Ostholt/Wega (16.10), Niklas Lindbäck/Mister Pooh (17.14), Malin Petersen/Sofarsogood (18.18).

14.30 Kanotslalom, herrar, C2, kval, 52 kg, första omg

14.30 Boxning, herrar, 52 kg

14.45 Landhockey, herrar, gruppspel: Spanien-Pakistan

15.00 Judo, herrar, 73 kg, återkval

15.00 Judo, herrar, 73 kg, semifinal

15.00 Judo, herrar, 73 kg, bronsmatch

15.00 Judo, herrar, 57 kg, återkval

15.00 Judo, herrar, 57 kg, semifinal

15.00 Judo, herrar, 57 kg, bronsmatch

15.00 Segling, herrar, finnjolle, andra dagen

Sv delt: Daniel Birgmark.

15.05 Segling, herrar, starbåt, andra dagen

Sv delt: Fredrik Lööf/Max Salminen.

15.10 Fäktning, damer, värja, tredje omg

15.10 Vattenpolo, damer, grupp A: Spanien-Kina

15.12 Kanotslalom, herrar, K1, kval

15.30 Basket, damer, Grupp B: Frankrike-Australien

15.30 Beachvolley, herrar, gruppspel

15.30 Beachvolley, damer, gruppspel

15.30 Handboll, damer, grupp A: Storbritannien-Ryssland

15.45 Boxning, herrar, 81 kg, första omg

15.45 Volleyboll, damer, grupp A: Dominikanska republiken-Ryssland

16.00 Segling, damer, elliott, andra dagen

Sv delt: Anna Kjellberg, Malin Källström, Lotta Harrysson (även 18.10).

16.00 Bågskytte, herrar, första omg

16.00 Simhopp, herrar, synkro, höga hopp, final

OS 2008: 1) Lin Yue/Huo Liang, Kina, 2) Patrick Hausding/Sascha Klein, Tyskland, 3) Gleb Galperin/Dimitrij Dobroskok, Ryssland.

16.26 Bågskytte, damer, första omg

16.30 Vattenpolo, damer, grupp B: Italien-Australien

16.30 Bordtennis, damer, singel, fjärde omg

16.30 Fäktning, damer, värja, kvartsfinal

16.30 Tyngdlyftning, damer, 58 kg, grupp A, final.

OS 2008: 1) Chen Yanqing, Kina, 2) Marina Sjainova, Ryssland, 3) O Jong-Ae, Nordkorea.

16.52 Bågskytte, herrar, andra omg

17.00 Landhockey, herrar, gruppspel: Nederländerna-Indien

17.00 Judo, herrar, 57 kg, final

OS 2008: 1) 1) Giulia Quintavalle, Italien, 2) Deborah Gravenstijn, Nederländerna, 3) Xu Yan, Kina och Ketelyn Quadros, Brasilien.

17.05 Bågskytte, damer, andra omg

17.10 Judo, herrar, 73 kg, final

OS 2008: 1) Elnur Mammadli, Azerbajdzjan, 2) Wang Ki-Chun, Sydkorea, 3) Rasul Boqiev, Taszjikistan och Leandro Guilheiro, Brasilien.

17.15 Handboll, damer, grupp B: Frankrike-Spanien

17.30 Gymnastik, herrar, lagtävl, final

OS 2008: 1) Kina, 2) Japan, 3) USA.

17.45 Volleyboll, damer, grupp B: USA-Brasilien

17.45 Basket, damer, grupp B: Ryssland-Brasilien

19.00 Fäktning, damer, värja, semifinal

19.20 Vattenpolo, damer, grupp B: Storbritannien-Ryssland

19.30 Badminton, herrar, singel, gruppspel

19.30 Badminton, damer, singel, gruppspel

19.30 Badminton, herrar, dubbel, gruppspel

19.30 Badminton, damer, dubbel, gruppspel

19.30 Badminton, mixed, gruppspel

20.00 Bordtennis, herrar, singel, fjärde omg

20.00 Tyngdlyftning, herrar, 62 kg, grupp A, final

OS 2008: 1) Zhang Xiangxiang, Kina, 2) Diego Salazar, Colombia, 3) Triyatno, Indonesien.

20.00 Landhockey, herrar, gruppspel: Storbritannien-Argentina

20.10 Fäktning, damer, värja, bronsmatch

20.30 Simning, damer, 200 m fritt, semifinal

Sv delt: ev Sarah Sjöström.

20.30 Handboll, damer, grupp A: Brasilien-Montenegro

20.40 Fäktning, damer, värja, final

OS 2008: 1) Britta Hedman, Tyskland, 2) Ana Branza, Rumänien, 3) Ildiko-Mincza-Nebald, Ungern...8) Emma Samuelsson, Sverige.

20.40 Vattenpolo, damer, grupp A: Ungern-USA

20.43 Simning, herrar, 200 m fritt, final

OS 2008: 1) Michael Phelps, USA, 2) Park Tae-Hwan, Sydkorea, 3) Peter Vanderkaav, USA...38) Christoffer Wikström, Sverige.

V-rek: 1.42,00 (Paul Biedermann, Tyskland 2009).

Sv rek: 1.46,76 (Anders Holmertz 1992).

20.51 Simning, damer, 100 m rygg, final

OS 2008: 1) Natalie Coughlin, USA, 2) Kristy Coventry, Zimbabwe, 3) Margaret Hoelzer, USA...29) Sarah Sjöström, Sverige.

V-rek: 58,12 (Gemma Spofforth 2009).

Sv rek: 1.00,74 (Sjöström 2009).

20.58 Simning, herrar, 100 m rygg, final

OS 2008: 1) Aaron Piersol, USA, 2) Matt Grevers, USA, 3) Arkadij Vlatsjin, Ryssland och Hayden Stoeckel, Australien.

V-rek: 51,94 (Piersol 2009).

Sv rek: 55,10 (Simon Sjödin 2011).

21.00 Basket, damer, grupp B: Storbritannien-Kanada

21.00 Beachvolley, herrar, gruppspel

21.00 Beachvolley, damer, gruppspel

21.00 Volleyboll, damer, grupp A: Italien-Japan

21.15 Simning, damer, 100 m bröst, final

OS 2008: 1) Leisel Jones, USA, 2) Rebecca Soni, USA, 3) Mirna Jukic, Österrike...9) Joline Höstman, Sverige, 21) Hanna Westrin, Sverige.

V-rek: 1.04,45 (Jessica Hardy, USA 2009).

Sv rek: 1.07,10 (Johansson 2012).

21.30 Boxning, herrar, 52 kg, första omg

Sv delt: Salomo Ntuve-Iljas Sulejmenov, Kazakstan.

21.32 Simning, herrar, 200 m fjäril, semifinal

21.55 Simning, damer, 200 m medley, semifinal

Sv delt: ev Stina Gardell.

22.15 Landhockey, herrar, gruppspel: Tyskland-Belgien

22.15 Handboll, damer, grupp B: Sverige-Norge

22.45 Boxning, herrar, 81 kg, första omg

23.00 Volleyboll, damer, grupp A: Storbritannien-Algeriet

23.15 Basket, damer, grupp A: Angola-USA