Nordqvists bragd chockade golfvärlden

Hennes bragd chockade hela golfvärlden i natt.
Svenska sensationen Anna Nordqvist höll undan och vann LPGA-mästerskapen.
Därmed blev hon den fjärde svenskan att vinna en major.

  • Anna Nordqvist blir sptrutad med champagne efter segern.

    Foto: NICK WASS/AP PHOTO

  • Anna Nordqvist med sin trofé.

    Foto: NICK WASS/AP PHOTO

  • Anna Nordqvist blir omkramad av australiska Lindsey Wright efter segern i golftouren.

    Foto: GAIL BURTON/AP PHOTO

  • Även caddien Gustaf Rosdahl ville gratulera.

    Foto: GAIL BURTON/AP PHOTO

  • Mer firande med champagne.

    Foto: NICK WASS/AP PHOTO

  • Foto: ROB CARR/AP PHOTO

Hon älskar golf. Hon är cool. Och hon är extremt fokuserad.

De egenskaperna har tagit Anna Nordqvist till världseliten på rekordtid.

I natt visade hon upp all iskyla och allt fokus på Bulle Rock Golf Club i Havre de Grace, Maryland.

Hon låg på ynkliga 214:e plats på världsrankingen innan. Men nu vet hela golfvärlden vem hon är efter dramat. För det blev en berg-och-dalbana,

nästan hela vägen fram till klubbhuset.

I den sista rundan gick den 22-åriga svenskan från lilla Torshälla utanför Eskilstuna ut i knapp ledning före brittiskfödda australiensiskan Lindsey Wright.

Där tog hon kommandot direkt: en birdie på första och sjätte hålet, samtidigt som Lindsey Wright gjorde en boogie på sjunde gjorde att Anna Nordqvist ett kort tag ledde med hela fem slag.

Men australiensiskan kom igen och åt sig tillbaka slag för slag. Efter en treputt av Anna Nordqvist på 13:e hålet var Wright bara ett slag bakom - men hon kom aldrig ifatt.

För på 14:e och 15:e gjorde Anna Nordqvist birdies och det kunde inte Wright matcha. En boogie på näst sista från Wright avgjorde.

Hemligheten?

Kanske ett extremt fokus på nästa slag.

– Hon är verkligen exceptionell. ”Nordan” går in för nästa slag, hela tiden. Hon gör bara sin grej, det är som att hon går in i ett eget rum och stänger

dörren bakom sig. Hon är cool och fokuserad, säger Walle Danewid, Sveriges förbundskapten.

Och i LPGA-mästerskapen har Anna Nordqvist gjort en oerhörd prestation, menar coachen Katarina Vangdal som var med i Havre de Grace:

–Att vinna LPGA-mästerskapen är en fantastisk bragd, säger Katarina Vangdal.

I sitt segertal berättade Anna Nordqvist bland annat om vad stödet från Annika Sörenstam betyder för henne:

– Jag har fått mycket stöd från henne. Hon har sagt till mig att bara göra det jag gör och ta ett slag i taget, sade Anna Nordqvist.

Steget från extremt lovande, via positionen som en av världens bästa amatörer, och till världseliten har gått ganska fort. Anna Nordqvist började

spela golf på allvar vid 13-årsåldern och kom tidigt med i flicklandslaget.

– Men att sedan slå sig in i toppen på en majortävling - det är otroligt, säger Walle Danewid.

Långa Anna Nordqvist slår inte överlångt. Men hon missar sällan fairway, är skicklig i närspelet och träffar ofta greenerna.

– Man såg tidigt på henne att hon hade det där lilla extra. Talang, ja. Men hon lade också ner det där extra jobbet som krävs för att komma så här

långt. Det är egentligen otroligt att hon kunnat spela så här bra, så fort. Men det finns också mycket kvar att utveckla hos henne, säger Katarina Vangdal.

I natt firade Anna Nordqvist att hon är den fjärde svenskan att vinna en major.

Egentligen skulle hon åkt raka vägen till kvalet för US Open i Washington tillsammans med Louise Stahle efter tävlingen i Maryland. Men nu kan hon låta golfklubborna vila några timmar i alla fall. Hon lär få en direktplats i US Open av arrangörerna.

Läs mer om Annas seger

Sportbloggen

  • Kopiera sidans adress
Fler kommentarer 0

Är Anna Nordqvists prestation värd Bragdguldet?

Visa resultat
Visa kommentarer

Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se

Toppnyheter Sport

SvD offert

Gör som 68436 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

Fler nyheter

José Mourinho får
gå från Real Madrid

Presidenten:

”Ingen har fått sparken”.

”Ancelotti efter
Mourinho i Spanien”

Zlatan:

”Vill inte att tränaren skall lämna”.

2 kommenterar

Svennis aktuell för
tränarjobb i Kina

Kanton:

”Finns med bland kandidaterna”.

Romas fans portade
från ”Curva Sud”

Serie A

Mario Balotelli blev häcklad på nytt.

Besaras första – Bajen hakar på

Superettan

Målet stolpe-in godkändes efter att domarna diskuterat.