Men laget lyckades ändå få med sig en poäng, sedan Modo avgjort till 2-1 i förlängning.

Nykomlingen AIK har varit sensationellt bra så här långt. Efter en tung start har Roger Melin fått fantastisk fart på sitt lag. Fem raka segrar före landslagsuppehållet följdes av en överkörning av Södertälje, 5-1, i omstarten.

Modo - som inte spelade i tisdags - har varit mer upp och ned, men mest uppåt veckan före uppehållet då det blev fyra raka segrar, om än tre efter ordinarie matchtid.

Matchen blev svängig med väldigt lite fysiskt spel. Modo gjorde 1-0 sent i första perioden och styrkt av det tog laget initiativet efter paus - där AIK ändå gjorde ett tidigt mål.

1-1 stod sig mittronden ut, trots ett antal heta chanser, framförallt för Modo.

Viktor Fasth i AIK:s kasse gjorde ett par kvalificerade räddningar och räddades dessutom av ribban, när Per-Åge Skröder kom fri i numerärt underläge.

Båda lagen fick varsitt mål underkänt i andra perioden på grund av spelare i målgården. AIK:s ickemål kom för övrigt med bara en sekund kvar till paus.

Tredje perioden handlade enbart om Modo, som vann skottstatistiken med 11-1. Men AIK och Fasth stod emot trycket och lyckades ta matchen till förlängning.

Vilket blev Modos fjärde förlängning på de senaste fem matcherna - de tre tidigare gångerna har laget vunnit antingen i sudden death eller på straffar.

Den här gången tog det bara 38 sekunder in i förlängningen innan backen Daniel Josefsson avgjorde med ett snyggt mål. Josefsson som för övrigt också låg bakom Byron Ritchies 1-0-mål.