Miamis forward Udonis Haslem (40) förlorar bollen mot Oklahoma Citys Nick Collison (4) .
Foto: AP
Miami Heat blev mästare efter att ha slagit Oklahoma i den femte matchen i bäst av sju.
Fram till tidigt på fredagmorgonen svensk tid hade en av basketvärldens största stjärnor, LeBron James, 27, aldrig vunnit NBA. Men efter 26 poäng, 13 assist och 11 returer, kan han äntligen titulera sig mästare.
I den femte matchen i bäst av sju säkrade Miami Heat titeln efter att ha slagit Oklahoma City Thunder med 121-106.
Och James, dessutom utsedd till finalens mest värdefulle spelare, var förstås överlycklig efter segern.
- Det är den lyckligaste dagen i mitt liv, det här betyder allt, sade James, som tidigare spelat två finaler tidigare i karriären men aldrig lyckats vinna.
Bland annat 2007 med Cleveland Cavaliers, som förlorade NBA-finalen i fyra raka matcher. Och i fjol, under debutsäsongen i Miami, när de föll mot Dallas Mavericks.
- Att förlora finalen förra säsongen satte mig på plats. Det gjorde mig mer ödmjuk, sade James.
För stjärnspäckade Miami var det den andra mästartiteln i klubbens historia, den första togs säsongen 2005-2006, och firandet ville aldrig ta slut bland de tusentals fansen.






