Inte bara för att det är OS.

Även för att visa att det var rätt beslut att peta Ida-Theres Nerell.

En av anledningarna till att förbundskapten Fariborz Besarati valde att ta ut Mattsson till OS var att han ansåg att hon hade bättre chans mot japanskan Saori Yoshida, om de skulle ställas mot varandra i turneringen.

- Vi har kanske inte haft rätt taktik mot japanskan tidigare, nu har vi andra tankar, säger Besarati.

Japanskan, 55-kilosklassens dominant, hade 58 raka segermatcher innan hon överraskande förlorade mot ryskan Valerija Zjolobova i maj.

- Ryskan visade att det går att slå henne, säger Sofia Mattsson, som i sin tur slog ryskan i Klippan i våras.

Lottningen gör att både Zjobolova och Saori måste besegras om Mattsson ens ska nå final. Om svenskan vinner de inledande två matcherna (första matchen går mot Byambatseren Sundev från Mongoliet vid 14-tiden) väntar troligen ryskan i kvartsfinal och japanskan i semifinal.

Även Jenny Fransson har sin dag på brottningsmattan hon tävlar i 67 kg.

Sofia Paldanius paddlar final i K1 500 meter, men kanotisten tog sig vidare till finalen på tid och spås ha små medaljmöjligheter. Samma sak gäller dressyrduo Patrik Kittel och Tinne Vilhelmsson-Silfvén där küren avgörs och de individuella medaljerna ska delas ut.

På Olympiastadion ska både Emma Green Tregaro och Ebba Jungmark hoppa höjdkval på morgonen, kvällens höjdpunkt är herrarnas 200 meter där Usain Bolt är ute efter sitt andra OS-guld i London - och kanske sitt eget världsrekord.

Dagsprogrammet:

09.30 Landhockey, herrar, match om nionde plats

10.00 Friidrott, herrar, tiokamp, 110 m häck

10.00 Taekwondo, damer, 57 kg, första omg

10.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, första omg

10.30 Friidrott, damer, höjd, kval

Sv delt: Emma Green Tregaro, Ebba Jungmark.

10.30 Kanot, herrar, C2, 1 000 m, final

OS 2008: 1) Andrej och Aliaksander Bahdanovitj, Vitryssland, 2) Christian Gille/Tomasz Wylenzek, Tyskland, 3) György Kozmann/Tamas Kiss, Ungern.

10.48 Kanot, herrar, K4, 1 000 m, final

OS 2008: 1) Vitryssland, 2) Slovakien, 3) Tyskland.

10.55 Friidrott, herrar, tiokamp, diskus

11.00 Simhopp, damer, höga hopp, semifinal

11.08 Kanot, damer, K1, 500 m, final

Sv delt: Sofia Paldanius.

OS 2008: 1) Inna Osypenko-Radomska, Ukraina, 2) Josefa Idem, Italien, 3) Katrin Wagner-Augustin, Tyskland...Sofia Paldanius, ut i semi.

11.35 Kanot, damer, K2, 500 m, final

Sv delt: Karin Johansson/Josefin Nordlöw (B-final).

OS 2008: 1) Katalin Kovacs/Natasa Janics, Ungern, 2) Beata Mikolajczyk/Aneta Konieczna, Polen, 3) Marie Delattre/Anne-Laure Viard, Frankrike.

12.30 Landhockey, herrar, match om sjunde plats

12.35 Friidrott, herrar, 4x400 m, försöksheat

13.00 Rytmgymnastik, damer, individuellt, kval, första rotationen

13.00 Segling, damer, elliott, utslagssegl

13.00 Simning, damer, öppet vatten, 10 km

OS 2008: 1) Larisa Iltjenko, Ryssland, 2) Keri-Anne Payne, Storbritannien, 3) Cassandra Patten, Storbritannien...18) Eva Berglund

13.30 Ridsport, dressyr, GP, final

Sv delt: Patrik Kittel/Scandic och Tinne Vilhelmsson-Silfvén/Don Auriello.

OS 2008: 1) Anky van Grunsven/Salinero, Nederländerna, 2) Isabell Werth/Satchmo, Tyskland, 3) Heike Kemmer/Bonaparte, Tyskland...10) Jan Brink/Briar, 12 Tinne Vilhelmsson-Silfvén/Solos Carex

13.55 Friidrott, herrar, tiokamp, stav

14.00 Segling, herrar, 470, medaljsegl

Sv delt: Anton Dahlberg/Sebastian Östling.

OS 2008: 1) Nathan Wilmot/Malcolm Page, Australien, 2) Joe Glanfield/Nick Rogers, Storbritannien, 3) Olivier Bausset/Nicolas Charbonnier, Frankrike...15) Anton Dahlberg/Sebastian Östling

14.00 Fotboll, damer, bronsmatch: Kanada-Frankrike. (Coventry)

14.00 Brottning, damer, fristil, 55 kg, kval

Sv delt: Sofia Mattsson-Byambatseren Sundev, Mogoliet.

14.00 Brottning, damer, fristil, 72 kg, kval

Sv delt: Jenny Fransson-Ali Sue Bernard, USA

14.18 Rytmgymnastik, damer, individuellt, kval, andra rotationen

14.25 Brottning, damer, fristil, 55 kg, första omg

Sv delt: ev Sofia Mattsson.

14.25 Brottning, damer, fristil, 72 kg, första omg

Sv delt: ev Jenny Fransson.

15.25 Brottning, damer, fristil, 55 kg, kvartsfinal

Sv delt: ev Sofia Mattsson.

15.25 Brottning, damer, fristil, 72 kg, kvartsfinal

Sv delt: ev Jenny Fransson.

15.30 Vattenpolo, damer, match om sjunde plats

15.50 Rytmgymnastik, damer, lagtävl, kval, första rotationen

16.50 Vattenpolo, damer, match om femte plats

16.00 Cykel, herrar, BMX, kvartsfinal

16.00 Konstsim, damer, lag, tekniska rutinen

16.00 Volleyboll, damer, semifinal: Sydkorea-USA.

16.00 Taekwondo, damer, 57 kg, kvartsfinal

16.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, kvartsfinal

16.30 Landhockey, herrar, semifinal: Australien-Tyskland.

17.30 Boxning, damer, 51 kg, final

OS 2008: ej med i OS.

17.45 Boxning, damer, 60 kg, final

OS 2008: ej med i OS.

18.00 Taekwondo, damer, 57 kg, semifinal

18.00 Basket, damer, semifinal: Australien-USA.

18.00 Handboll, damer, semifinal: Norge-Sydkorea.

18.15 Boxning, damer, 75 kg, final

OS 2008: ej med i OS.

18.15 Brottning, damer, fristil, 55 kg, återkval

Sv delt: ev Sofia Mattsson.

18.15 Brottning, damer, fristil, 72 kg, återkval

Sv delt: ev Jenny Fransson.

18.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, semifinal

18.45 Brottning, damer, fristil, 55 kg, bronsmatcher

Sv delt: ev Sofia Mattsson.

19.35 Brottning, damer, fristil, 55 kg, final

Sv delt: ev Sofia Mattsson.

OS 2008: 1) Saori Yoshida, Japan, 2) Xu Li, Kina, 3) Tonja Verbeek, Kanada och Jackeline Renteria, Colombia...5) Ida-Theres Nerell

19.30 Friidrott, herrar, tiokamp, spjut

19.40 Vattenpolo, damer, bronsmatch: Australien-Ungern.

20.00 Beachvolley, herrar, bronsmatch.

20.00 Simhopp, damer, höga hopp, final

OS 2008: 1) Chen Ruolin, Kina, 2) Emelie Heymans, Kanada, 3) Wang Xin, Kina...12) Elina Eggers

20.10 Brottning, damer, fristil, 72 kg, bronsmatcher

Sv delt: ev Jenny Fransson.

20.20 Friidrott, herrar, tresteg, final

OS 2008: 1) Nelson Evora, Portugal, 2) Phillips Idowu, Storbritannien, 3) Leevan Sands, Bahamas.

V-rek: 18,29 (Jonathan Edwards, Storbritannien 1995)

Sv rek: 17,79 (Christian Olsson 2004)

20.30 Brottning, damer, fristil, 72 kg, final

Sv delt: ev Jenny Fransson.

OS 2008: 1) Wang Jiao, Kina, 2) Stanka Zlateva, Bulgarien, 3) Kyoko Hamaguchi, Japan och Agnieska Wieszczek, Polen...9) Jenny Fransson, Sverige.

20.30 Friidrott, damer, 800 m, semifinal

20.30 Volleyboll, damer, semifinal: Brasilien-Japan

20.30 Taekwondo, damer, 57 kg, återkval

20.30 Taekwondo, herrar, 68 kg, återkval

20.45 Fotboll, damer, final: USA-Japan (Wembley)

21.00 Friidrott, herrar, 800 m, final

OS 2008: 1) Wilfred Bungei, Kenya, 2) Ismail Ahmed Ismail, Sudan, 3) Alfred Kirwa Yego, Kenya.

V-rek: 1.41,01 (David Rudisha, Kenya 2010)

Sv rek: 1,45,45 (Rizak Dirshe 2003)

21.00 Vattenpolo, damer, final: USA-Spanien

21.00 Landhockey, herrar, semifinal: Nederländerna-Storbritannien.

21.00 Taekwondo, damer, 57 kg, bronsmatch

21.15 Taekwondo, herrar, 68 kg, bronsmatch

21.20 Friidrott, herrar, 4x100 m, försöksheat

21.30 Handboll, damer, semifinal: Spanien-Montenegro

21.55 Friidrott, herrar, 200 m, final

OS 2008: 1) Usain Bolt, Jamaica, 2) Shawn Crawford, USA, 3) Walter Dix, USA.

V-rek: 19,19 (Bolt 1009)

Sv rek: 20,30 (Johan Wissman 2007)

22.00 Friidrott, damer, spjut, final

OS 2008: 1) Barbora Spotakova, Tjeckien, 2) Maria Abakumova, Ryssland, 3) Christina Obergföll, Tyskland.

V-rek: 71,70 (Spotakova 2008)

Sv rek: 61,40 (Sofi Flinck 2012)

22.00 Basket, damer, semifinal: Ryssland-Frankrike

22.00 Beachvolley, herrar, final

OS 2008: 1) Todd Rodgers/Phil Dalhausser, USA, 2) Fabio Luiz Magalhaes/Marcio Araujo, Brasilien, 3) Julius Brink/Jonas Reckermann, Tyskland...Stefan Gunnarsson/Hannes Brinkborg utsl i gruppspelet.

22.20 Friidrott, herrar, tiokamp, 1 500 m

OS 2008: 1) Bryan Clay, USA, 2) Andrej Krautjenko, Vitryssland, 3) Leonel Suarez, Kuba.

V-rek: 9 039 poäng (Asthon Eaton 2012)

Sv rek: 8 406 (Nicklas Wiberg 2009)

23.15 Taekwondo, damer, 57 kg, final

OS 2008: 1) Lim Su-Jeong, Sydkorea, 2) Azize Tanrikulu, Turkiet, 3) Diana Lopez, USA och Martina Zubcic, Kroatien.

23.30 Taekwondo, herrar, 68 kg, final

OS 2008: 1) Son Tae-Jin, Sydkorea, 2) Mark Lopez, USA, 3) Servet Tazegül, Turkiet och Sung Yun-Ci, Taiwan.