Erik Hamrén.
BJÖRN LINDGREN/SCANPIX
Träningslandskamp mot Kina på torsdagskvällen. VM-kval mot Kazakstan på tisdag. Erik Hamrén har mycket att fundera över när allvaret nu drar igång efter sommarens EM-slutspel.
Någon direkt nystart är det inte tal om; det är i stort sett samma spelare som tidigare, även om Olof Mellberg slutat.
Något annat var inte att vänta heller. Bredden på toppen i den svenska fotbollen är tunn, och Hamrén har blivit en alltmer försiktig general när det gäller att plocka in nya spelare. Det känns som om smällen i Amsterdam hösten 2010 (4-1 till Holland) satte djupare spår i Hamréns fotbollssjäl än vad någon anade den kvällen. Det självförtroende och det (över)mod som han utstrålade fram till överkörningen på Amsterdam Arena har sedan dess varit mer eller mindre stukat, även om han fortfarande är en obotlig optimist och så sent som i tisdags konstaterade att ”man inte behöver vara så jävla realistisk”.
Hans engagemang är det absolut inget fel på. Men åt vilket håll ska landslaget gå? Det saknas en röd tråd i uttagningarna. Hamréns ”försvar” är att han alltid tar ut de elva spelare som har bäst möjlighet att vinna matchen för dagen, men det är en svår balansgång att ha flexibel fingertoppskänsla eller att bara vara velig, osäker och treva sig fram.
Här är vad Hamrén har att fundera på inför kvalet, lagdel för lagdel:
Målvakter:
Andreas Isaksson given. Men på väg utför i karriären. Johan Wiland fortfarande tvåa. Pär Hansson ändå vår näste landslagsmålvakt. Lär ta över inom två år.
Fyrbackslinje:
Här måste Hamrén hitta kontinuitet. Försvaret kan bli Sveriges fall i kvalet. Olof Mellberg och Daniel Majstorovic är borta. Givet mittbackspar är nu i stället Andreas Granqvist/Jonas Olsson. Mikael Lustig har äntligen fått speltid i Celtic och därmed tillbaka som högerback i blågult. Till vänster kommer Behrang Safari spela mot Kazakstan, då Martin Olsson ännu inte är hundraprocentig efter ljumskskadan.
Defensiva mittfältare:
Här har Hamrén en hel hög med spelare att välja emellan. Jag tycker det är dags att han verkligen satsar fullt ut på Rasmus Elm. Han behöver känna förtroendet. Kim Källström saknas den här samlingen – det innebär troligtvis att Anders Svensson spelar bredvid Elm mot Kazakstan. Men mot Kina kommer Hamrén testa Albin Ekdal och möjligen även Samuel Holmén. Pontus Wernbloom finns också med som tufft alternativ.
Yttermittfältare:
Sebastian Larsson given till höger, men har egentligen inte den rätta explosiviteten för att komma runt sin försvarare. Vandrar därför ofta inåt i planen, vilket öppnar upp ytor för Lustig. Till vänster ser det oroväckande ut just nu. Emir Bajrami har varit sjuk och var blek i EM, Christian Wilhelmsson är märkligt nog inte ens uttagen och Ola Toivonen – som kan få spela på den här positionen mot Kina – passar inte på en kant, det var märkbart i EM. Huvudbry för Hamrén.
Anfallare:
Zlatan Ibrahimovic är naturligtvis given, numer i rollen som nummer tio: släpande anfallare/offensiv mittfältare. Zlatan besväras av sin fotskada och sparas troligtvis till matchen mot Kazakstan, även om både han och Hamrén gärna vill testa åtminstone en halvlek mot Kina.
Johan Elmander är valet längst fram.











