Det var en mycket tryckt stämning i den svenska truppen efter 0–1 (0–1) mot Danmark på Råsunda.

Förlusten i sig innebär att Sverige i praktiken inte kan vinna gruppen och ta en direktplats till VM i Sydafrika nästa år.

Men när förbundskaptenen Lars Lagerbäck kom till presskonferensen efteråt var det inte fotboll han valde att inleda med.

–Henrik har haft ett dödsfall i familjen så det finns dubbla anledningar till att jag är ganska tystlåten. Man kan prata om marginaler i fotboll och marginaler i livet, förklarade han märkbart mycket tagen.

Det var först efter matchen som Henrik Larsson fick dödsbudet.

–Han är jätteledsen. Det känns inte viktigt att prata fotboll. Det sitter folk med honom just nu och det är upp till Henrik hur han vill hantera det här, sade Lagerbäck.

Kommer han vara med mot Malta?

–Ingen aning, svarade Lagerbäck som nu får svårt att ta Sverige till sjätte raka slutspelet på 2000-talet.

Danmark har i praktiken säkrat gruppsegern, om inte Morten Olsens lag totalt faller igenom. Sverige får försöka ta andraplatsen, men inte ens det garanterar en play-off-match i höst om en plats till Sydafrika.

Den sämsta tvåan av de nio europeiska kvalgrupperna får inte ens chansen att spela play-off-match. Och risken är överhängande att det blir tvåan i Sverige grupp.

–Realistiskt sett får vi slåss om andraplatsen. Chansen är förhållandevis god, sade Lagerbäck som menade att Sverige förlorade på ett mycket, mycket grymt sätt.

–Vi dominerar andra halvleken totalt och normalt ska vi få in bollen. Vi skapar tillräckligt många bra målchanser för att spika igen matchen.

Lagerbäck är helt inställd på att fullgöra sitt jobb som förbundskapten, tillsammans med Roland Andersson.

–Självklart. Jag har kontrakt och har inte reflekterat i de banorna.

Två misstag kostade Sverige segern. Kim Källströms straffmiss i elfte minuten och Mikael Nilssons misslyckade rensning som gav Thomas Kahlenberg öppet mål.

Kims straff räddades av Thomas Sörensen.

–Vi hade utsett Kim som förste straffläggare. De han har haft han satt, kommenterade Lagerbäck varför inte Zlatan Ibrahimovic tog hand om straffen.

Mikael Nilssons misstag blev ödesdigert.

–Det är sånt som händer i fotboll. Om bollen studsar på en spelare mitt i steget spelar det ingen roll hur duktig man är, sade Lagerbäck.

Sverige skapade massor med chanser för att åtminstone kvittera. Henrik Larsson stötte bollen över i öppet läge, framnickad av Zlatan Ibrahimovic, Kim Källström hade några bra skott och inhopparen Viktor Elm likaså.

Bollen ville bara inte in. Sörensen storspelade i målet, men skärpan framför mål var inte heller hundraprocentig.

Sverige har haft stora problem med målskyttet i VM-kvalet med bara två gjorda mål (båda mot Ungern) och inget av någon anfallare. Efter 0–0 mot Albanien, 2-1 mot Ungern, två raka 0-0-matcher mot Portugal och nu 0-1 mot Danmark är VM långt borta.