Kessiakoff tog bergatröjan

Fredrik Kessiakoff satte verkligen färg på gårdagens etapp i Tour de France. Den svenske Astana-åkaren gjorde det så mycket att han fick överta den prestigefyllda rödprickiga bergatröjan.

  • Fredrik Kessiakoff rättar till den rödprickiga bergströjan.

    Foto: LAURENT REBOURS/AP

  • Svenske Fredrik Kessiakoff susar nerför under den åttonde etappen av Tour de France.

    Foto: CHRISTOPHE ENA/AP

Med en offensiv körning, en härlig satsning och en poäng till godo blev Fredrik Kessiakoff den förste svensk sedan Sven-Åke Nilsson 1980 – då var gårdagens blågula huvudperson själv bara två månader gammal – att ikläda sig bergatröjan i Tour de France.

– Jag är glad eftersom jag tror att jag gjorde ett bra intryck och ett bra lopp i dag. Att ta över en ledartröja är en succé i sig, så det är klart att jag är nöjd, samtidigt som jag är besviken över att jag inte vann etappen när jag var så nära, sade han till Tour de Frances hemsida.

Fram till i går hade han inte gjort så mycket väsen av sig i loppet, parkerad på en 80:e plats, 19 minuter efter ledaren Bradley Wiggins. Men det var före den 157,5 kilometer långa åttonde etappen som förändrade allt.

Fredrik Kessiakoff lämnade de övriga bakom sig med sex mil kvar och solokörde sedan i cirka 45 kilometer innan fransmannen Thibaut Pinot kom ikapp och förbi honom. Svensken försökte sedan komma tillbaka men det sista hoppet släcktes i en utförskörning där han var nära att vurpa. Han tappade inte balansen helt men tillräckligt mycket tid och kraft för att kampen om etappsegern skulle vara körd.

Kessiakoff fick till slut även se sig passerad av gruppen med favoriterna, britten Bradley Wiggins, Sky, och australiensaren Cadel Evans, BMC, och gick i mål som tolva. Den friska satsningen gav dock honom priset som den mest offensive cyklisten på etappen. Men framför allt, med de 21 poäng han klättrade ihop i går övertog han, med en poäng till godo, bergatröjan från Chris Froome.

Detta innebär att Fredrik Kessiakoff får köra i den rödprickiga tröjan på tempoetappen i dag, och eftersom inga poäng i bergstävlingen delas ut då, även på den tionde etappen på onsdag.

Först till målet i staden Porrentruy, med en gigantisk dinosauriestaty vid en rondell, var verkligen ingen gammal dinosaurie, utan Thibaut Pinot, som med sina 22 år är en av de yngsta etappsegrarna i modern tid.

Bradley Wiggins behåller den gula ledartröjan, tio sekunder före Cadel Evans.


  • Kopiera sidans adress
Fler kommentarer 0
Visa kommentarer

Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se

Toppnyheter Sport

SvD offert

Gör som 68409 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

Fler nyheter

José Mourinho får
gå från Real Madrid

Presidenten:

”Ingen har fått sparken”.

”Ancelotti efter
Mourinho i Spanien”

Zlatan:

”Vill inte att tränaren skall lämna”.

2 kommenterar

Svennis aktuell för
tränarjobb i Kina

Kanton:

”Finns med bland kandidaterna”.

Romas fans portade
från ”Curva Sud”

Serie A

Mario Balotelli blev häcklad på nytt.

Besaras första – Bajen hakar på

Superettan

Målet stolpe-in godkändes efter att domarna diskuterat.