Sedan anfallaren kom tillbaka från Degerfors dit han lånades ut har 20-åriga Kwame Karikari gjort mål i alla AIK:s tre allsvenska matcher - mot Kalmar, Örebro och nu Gais.
Det dröjde till 82:a minuten innan AIK:s spelövertag gav resultat. Inhopparen Lalawele Atakora skottfintade på högerkanten och slog ett exakt inlägg mot bortre stolpen. Där hoppade Karikari högst och skallade in segermålet.
– En viktig seger som förhoppningsvis kommer att betyda mycket för oss. Vi är i ett läge där vi vill kasta oss in i guldstriden, eller i alla fall vara med och spela om de finaste medaljerna, sade Alm.
Före målet hade Celso Borges nickat i stolpen och Viktor Lundberg bränt tre fina chanser. Kwame Karikari serverade honom det allra bästa läget. Gästerna var bättre men spelade inte alltid som det topplag tabellen visar att AIK är. Reuben Ayarna jobbade bra på Gais innermittfält och gjorde det svårt för Celso Borges att styra AIK:s spel.
Hemmalaget gjorde efter förutsättningarna en hygglig insats. Tre rutinerade försvarare saknades på grund av skada. Och Gais är utan pengar, utan Wandersons forna magi och utan segrar i de 15 senaste seriematcherna.
– Det känns bittert. Det var ett antal saker i den här matchen som vi gjorde bättre än tidigare, men vi hade svårt att göra mål och då står man där igen med tomma händer på slutet, sade Gais nye tränare Jan Mak.
Göteborgarna har åtta poäng upp till kvalplats.
– Det finns bara en möjlighet, och det är att börja vinna matcher.






