Jerebko visade vägen
Med nyckelspelarna Ben Gordon, Richard Hamilton och Tayshaun Prince friska är NBA-laget Detroit Pistons ett vinnande lag igen. Natten till onsdagen, svensk tid, vann man borta över Milwaukee med 93-81.
10 februari 2010 kl 08:08, uppdaterad: 10 februari 2010 kl 08:30
Jonas Jerebko, den svenske nykomlingen, visade vägen till segern genom sitt hoppskott med sju minuter kvar att spela. Då ryckte Pistons ifrån - gick från 73-69 till 93-79 genom att sätta tio skott i följd.
Jerebko svarade för totalt sex poäng och hela 13 returer i matchen.
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se