Järbyn, som föll precis i början av målskjutsen, slogs medvetslös mot den isiga backen, men kvicknade enligt Per Liljeholm, till efter knappt en minut.

Har har genomgått en trauma CT, en skiktröntgen, som visar att det inte finns några skador på ryggrad, nacke eller skalle. Läkarna vid sjukhuset i Vancouver beslutade dock att han ska stanna kvar för observation i ytterligare 12­24 timmar. Patriks fru fanns med honom på sjukhuset.

Den 40-årige fartåkarveteranens ansikte bär tydliga spår av det våldsamma fallet. Han har skrapsår på flera ställen bland annat över munnen.

­ Han kommer att ha svårt att äta de närmaste dygnen men läkarna vill ändå spara med att ge vätska och mat eftersom man kan behöva operera om det skulle tillstöta något akut, säger Per Liljeholm.

Svenske landslagschefen Anders Sundqvist stod nere vid mål men såg direkt att det var en allvarlig krasch.

­ Man såg på en gång att han var medvetslös. Han gled utan att lägga ut sig. Det är ett sånt tecken. Järbyns långa karriär som i världscupsammanhang pågått

i 18 säsonger har kantats av flera allvarliga olyckor. Den svåraste fram till nu var kraschen på Nya Zeeland då Patrik fick fyra tänder utslagna samt en skada på okbenet.

Han har också haft ett antal hjärnskakningar.

OS-snack på Twitter (#vinteros)