Inget europaspel i Dagestan

Det ryska fotbollsligalaget Anzji Machatjkala får inte spela sina kommande Europa League-matcher på hemmaplan i republiken Dagestan. ”Uefas exekutiva kommitté har studerat läget i Dagestan, och huvudstaden Machatjkala i synnerhet, och beslutat att Anzji inte får spela där”, skriver det europeiska fotbollförbundet i ett pressmeddelande.

Storsatsande Anzji har värvat spelare som Samuel Eto'o, Kamerun, och Roberto Carlos, Brasilien. Dessutom har man holländaren Guus Hiddink som tränare.

Dagestan anses vara en av de farligaste regionerna i Ryssland med våldsbrott och fattigdom kombinerat med militant islamism. Sedan tidigare tränar och bor Anzjis spelare i Moskva, och flyger bara in till matcherna i Machatjkala.

  • Kopiera sidans adress
Fler kommentarer 0
Visa kommentarer

Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se

Toppnyheter Sport

SvD offert

Gör som 68374 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

José Mourinho får
gå från Real Madrid

Presidenten:

”Ingen har fått sparken”.

”Ancelotti efter
Mourinho i Spanien”

Zlatan:

”Vill inte att tränaren skall lämna”.

2 kommenterar

Svennis aktuell för
tränarjobb i Kina

Kanton:

”Finns med bland kandidaterna”.

Romas fans portade
från ”Curva Sud”

Serie A

Mario Balotelli blev häcklad på nytt.

Besaras första – Bajen hakar på

Superettan

Målet stolpe-in godkändes efter att domarna diskuterat.