Den 11 september, i Malmö mot Kazakstan, spelar Sverige sin första match i kvalet mot fotbolls-VM i Brasilien 2014. Några dagar tidigare är det träningslandskamp mot Kina i Helsingborg. Förbundskaptenen Erik Hamrén presenterade truppen på tisdagen, eller rättare sagt, större delen av den, till de båda matcherna.

Hamrén håller ett par platser öppna eftersom det finns frågetecken kring ett par halvskadade spelare. Det troliga är att han kompletterar med vänsterbacken Martin Olsson och en av anfallarna Marcus Berg/Markus Rosenberg.

Noterbart i Hamréns uttagning är att Adam Johansson är tillbaka, som alternativ på högerbacksplatsen till en matchotränad Mikael Lustig.

Hamrén har till slut insett att Sebastian Larsson gör mer nytta längre fram i planen.

Albin Ekdal är också tillbaka. Italienproffset lär dock få nöta bänk, då Rasmus Elm, Anders Svensson, Samuel Holmén och Pontus Wernbloom alla går före i rangordningen.

Kim Källström och Christian Wilhelmsson saknas. Källström kan visserligen komma att ansluta, men det är knappast troligt då hans lårskada inte hinner läka. Wilhelmsson är petad. Hamréns förklaring – att ”Chippen” är klubblös och inte spelar några matcher – är märklig. Han var en av de bästa i EM – när han väl fick chansen – och spelade också från start i träningslandskampen mot Brasilien senast.

I stället är Emir Bajrami den ende naturlige vänsterbreddaren i truppen; Bajrami som var direkt svag i EM och som nu håller till i Monaco i den franska andradivisionen.

I mina ögon borde Hamrén vågat mer och tagit med 21-årige Alexander Kacaniklic, som spelar i Fulham i Premier League. Kacaniklic fick göra A-landslagsdebut mot Brasilien, han gjorde mål mot Norwich i ligapremiären och var klart godkänd de 62 minuter han spelade mot Manchester United den gångna helgen.

Hamréns förklaring till att Kacaniklic inte är med är att Fulhamproffset gör mer nytta i U21-landslaget, som spelar två avgörande EM-kvalmatcher (Slovenien och Ukraina). Hamrén menar att Kacaniklic ändå inte skulle ha startat i A-landslaget, men i mina ögon är han betydligt hetare än Bajrami.

Det enda som egentligen hänt efter EM-debaclet i somras är att Olof Mellberg slutat. Han lämnar ett stort tomrum efter sig. Även om Frankrike besegrades i EM går Blågult in i VM-kvalet aningen skadeskjutet med flera frågetecken. Känslan av positiv nystart saknas.

Spelschemat under hösten är ändå tacksamt: Kazakstan (h), Färöarna (b) och Tyskland (b). Sex poäng är ett måste. Sju är bonus.