Foto: Jonas Ekströmmer/Scanpix
Dennes två nickmål bröt dödläget som så smått börjat infinna sig efter första halvlek. Det blågula bolltempot var för dåligt inledningsvis. 1-0-målet ändrade matchbilden.
Spelare stod still och väntade istället för att kliva in i situationerna.
- Det såg spänt ut på en del fötter, konstaterar förbundskaptenen som dock såg ett lysande undantag i sin lagkapten.
Zlatan Ibrahimovic lekte fotboll. Milanspelarens avslappnade attityd löste upp nervknutarna. Zlatan hade ett par instick i straffområdet av yppersta världsklass. Både Ola Toivonen och Emir Bajrami gavs fria lägen.
- Zlatan är egentligen ingen 90 minutersspelare, jag är imponerad av att han orkade hela matchen trots krampkänningar, säger Erik Hamrén, som fick inkassera tre skador.
- Andreas Isaksson skadade ljumsken, Anders Svensson fick först en lårkaka och vred sedan knäet och Johan Elmander en smäll i huvudet. Han ville fortsätta men vår läkare Anders Valentin sade stopp, berättar Hamrén.
Endast Elmander verkar vara aktuell mot San Marino i Malmö på tisdag:
Ungerns förbundskapten Sándor Egervári hade inget att skylla på:
- Vi hade bra balans i första halvlek. Men det är bara att erkänna att flera spelare i svenska laget håller mycket hög klass. Överraskningen var att vi släppte in nickmål. Vi trodde att vi var starka i luften. Man spelar inte bättre än motståndaren tillåter. Det svenska laget var starkare, konstaterar Egervári.









