Hammarby värvar argentinare

Hammarby, sjua i fotbollens superettan, har gjort klart med den argentinske mittfältsspelaren Luis Antonio Rodriguez.

Argentinaren Luis Antonio Rodriguez, med förflutet i Djurgården, är klar för Hammarby.

Argentinaren Luis Antonio Rodriguez, med förflutet i Djurgården, är klar för Hammarby.

Foto: Fredrik Sandberg/SCANPIX

27-åringen spelade senast i FC Sunkar från Kazakstan. Luis Antonio Rodriguez var i Djurgården på lån 2010 och spelade förra säsongen i danska Ålborg.

Argentinaren har kontrakt säsongen ut med Hammarby som har option på honom även för 2013 och 2014, skriver klubben på sin webbplats.

Rodriguez är den andra värvningen i augusti för Hammarby. Tidigare anslöt den danske mittbacken Thomas Guldborg Christensen från Köge.

  • Kopiera sidans adress
Fler kommentarer 0
Visa kommentarer

Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se

Toppnyheter Sport

SvD offert

Gör som 68302 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier