Richard Gynge.
Foto: LARS PEHRSON
Tre Kronors förbundskapten Pär Mårts räknar in fem NHL-spelare och sex debutanter i det Tre Kronor som spelar Karjala Cup, en turnering i Euro Hockey Tour, i Tjeckien (Liberec) och Finland (Åbo) den 7–10 november. NHL-spelarna är Victor Hedman (Tampa Bay) men nu i Barys Astana i KHL, Patric Hörnqvist (Nashville), Red Ice Martigny, Mikael Backlund (Calgary), Västerås, Carl Hagelin (New York Rangers), Södertälje och Colorados Gabriel Landeskog, nu i Djurgården. Debutanterna är HV:s Oscar Fantenberg, Skellefteås Niclas Burström, Oscar Lindberg och Melker Karlsson samt Carl Hagelin.
Plus Richard Gynge, som blommade ut på riktigt allvar i AIK förra säsongen och som med sina 28 mål (plus 16 assist) var målbäst i elitserien. Gynge var aktuell för Tre Kronor redan i fjol, men en skada satte stopp för den Hammarbyfostrade anfallaren.
–Richard har fortsatt att leverera fast det är en annan typ av ishockey i Ryssland, säger Pär Mårts om Gynge som nu spelar i Dynamo Moskva i KHL.
En flytt österut från AIK som Gynge inledde på bästa sätt: Han gjorde tre mål i debutmatchen för Dynamo, när Moskvalaget besegrade Barys Astana med 5–1.
Efter det har det dock gått lite trögare. Skador och sjukdom har stoppat Gynge som bara spelat 12 av Dynamos 20 matcher, och på dem åstadkommit 8 poäng (6 mål/2 ass). Det lär bli mer: Nu spelar Gynge i en kedja med lockoutade Washingtonduon Alexander Ovetjkin och Nicklas Bäckström.
Bland andra debutanter märks Oscar Lindberg, som fyllde 21 i går, har övertygat stort i elitserien: 17 poäng på 17 matcher för den hårt jobbande centern. Pär Mårts lovordar Lindberg.
–Jag har följt honom under många år. En tuff och bra spelfördelare, säger Mårts.
LÄS MER: NHL-proffs med i Karjala Cup-truppen






