När Erik Ersberg fick spelförbud av sin KHL-klubb Salavat Julajev kallade förbundskaptenen Pär Mårts in 19-åringen Johan Gustafsson.

Mot Tjeckien i premiären av Oddset Hockey Games gjorde Luleåmålvakten och JVM-guldmedaljören sin andra A-landskamp från start och var på god väg att bli hjälte.

Nollan sprack först när Andreas Jämtin för tredje gången i matchen tog plats i utvisningsbåset.

Jan Kolar 1–1-puck satt i krysset, mitt i en förflyttning.

– Johan gör det bra. Mer kan han inte göra. Jag tycker att vi skapar tillräckligt med lägen för att vinna matchen men det är för många skott med blött krut. Det är för mycket skott utan kamp. Deras målvakt har för bra sikt, sade Pär Mårts.

I slutet av ordinarie tid stoppade Gustafsson ett friläge för Petr Koukal och i straffläggningen avtyrde han försöken från Petr Nedved, Zbynek Irgl och Jakub Klepis innan Nedved fick en andra chans.

Pär Mårts ser Gustafsson som en av flera möjliga VM-målvakter.

– Han är en av våra unga och mest talangfulla spelare och kan ta stora steg. Det är klart att han är med och konkurrerar, sade förbundskaptenen som inte ville skylla Tjeckiens kvittering på Andreas Jämtin.

– Han är och ska vara ett gränsfall. Annars är han inte bra, sade Mårts.

I andra perioden visade Nicklas Danielsson att det som fungerar i elitserien håller även på landslagsnivå. På Carl Söderbergs passning slog Modoforwarden in 1–0, hans andra landslagsmål.

Länge såg det ut att bli segermålet.

– Jag är besviken. Det handlar om att vinna – inget annat. Vi har en del nya som inte är vana att spela så här. Det är lite olika stilar som möts, men jag tycker ändå att vi ska vinna, sade Mårts.

Carl Söderberg, Mattias Weinhandl, Jakob Silfverberg och Calle Järnkrok missade de svenska straffarna (Järnkrok via Tomas Pöpperles benskydd och målramen).

Söderberg, Silfverberg och Järnkrok kvitterade ändå ut höga betyg av Mårts som dessutom rosade Brynäsbacken Mattias Ekholm.

Sverige fortsätter Oddset Hockey Games mot Ryssland, som slog Finland med 2–0, på lördag.