Elfsborgs Lasse Nilsson, til vänster, hyllas av lagkamraterna sedan han gjort 1-0 i matchen i fotbollsallsvenskan på Borås Arena på måndagen.
Foto: Adam Ihse / SCANPIX
Elfsborg besegrade Gefle med 2-0 (2-0) och är därmed på samma poäng (55) och med exakt samma målskillnad (+18) som Malmö FF inför de två avslutande omgångarna av fotbollsallsvenskan.
Malmö toppar ändå tabellen, tack vare fler gjorda mål.
Klart är att guldstriden därmed lever ända in i sista omgången.
Med förlusten senast mot Norrköping verkade Elfsborg ha drabbats av guldfrossa, men den var som bortblåst i matchen mot Gefle.
– Jag tycker gubbarna gör en jättebra match. Det är mycket som står på spel, vi går in med ganska mycket press efter allt tjat som var efter Norrköpingmatchen. Men vi är väldigt bra i första halvlek och i andra är det mer kontrollerat. 2-0 får vara okej, sa Elfsborgs tränare Jörgen Lennartsson till C More efteråt.
Han konstaterade att Malmö toppar tabellen, tack vare fler gjorda mål.
– Det kan vi bjuda på i 28:e omgången. Vi har hela tiden varit inställda på att allt avgörs i sista omgången, den sista kvarten, sa han.
Elfsborg kontrollerade matchen efter de två snygga målen den första halvtimmen.
Lasse Nilsson nickskarvade in Stefan Ishizakis frispark till 1-0 i 23:e minuten innan Anders Svensson drog till på halvvolley en bit utanför straffområdet fyra minuter senare.
Bollen borrade sig in i krysset bakom Magnus Hugosson: utan tvekan ett av årets vackraste mål i allsvenskan.
– Den var okej. Bollen studsade upp lite och gjorde att jag fick lite båge på den, sa Svensson till C More om drömträffen.
Elfsborg avgjorde matchen i första halvlek, tack vare aggressiv press, finurligt passningsspel och hårt jobb i regnet.
Anders Svensson fick styra och ställa som han ville på mittfältet; fördelade bollar och visade vägen med sin beslutsamhet.
I andra halvlek tilläts Gefle visserligen flytta upp spelet, men Elfsborg bevakade sin ledning komfortabelt. Laget drabbades dock av ett stort avbräck när Niklas Hult ådrog sig en bristning i baksidan av låret och bars ut på bår. Risken är stor att 22-åringen, som är ett av Elfsborgs vassaste vapen med sin snabbhet, missar den dramatiska slutstriden.
I nästa omgång väntar Mjällby på bortaplan för Elfsborg, medan Malmö tar emot Örebro. I sista omgången spelar Elfsborg mot Åtvidaberg i Borås, medan Malmö avslutar borta mot AIK.
Bakom Malmö och Elfsborg skuggar samtidigt Häcken, två poäng bakom, men med betydligt bättre målskillnad.
Bäddat för stor dramatik på söndag eftermiddag, då allt ska avgöras.






