Svenska fans på träningen.
Foto: scanpix
Zlatan Ibrahimovic drog av sig sin svettiga tröja och vandrade bort mot den gyllengula kurvan på Olympiastadion i Kiev. Han lämnade souveniren över räcket, växlade några handslag med fansen, gick tillbaka ut på gräset, vände sig om och skickade några slängkyssar mot publikhavet.
Det var ett värdigt tack till en sjungande, gungande klack och efter matchen som gav hopp om ett lyckat VM-kval. Zlatans drömmål, Sebastians Larsson halvvolley och 2–0-segern mot Frankrike var precis vad svensk fotboll behövde efter två tunga smällar.
”Tack Sverige!”
Meddelandet stod att läsa på en skylt som en ukrainsk supporter bar uppför paradgatan Chresjtjatyk tre timmar före gruppavslutningen mot Frankrike.
Det har inte varit det svenska lagets EM (förrän i går) – men det har varit de svenska supportrarnas.
Även mot Frankrike sjöng minst tio tusen svenskar fram sitt lag.
Blågult svarade med fotbollspropaganda.
Bakåt var det kompakt och ogenomträngligt. Frankrike försökte kombinera sig igenom men fick oftast nöja sig med skott från håll.
I andra änden av planen krävde Ola Toivonen, som fick spela på topp när Johan Elmander vilade sin fot, revansch för insatsen mot Ukraina. PSV Eindhoven-kaptenen mötte Martin Olssons för matchens första chans redan i den tredje minuten och lurade både mittbacken Philippe Mexès och målvakten Hugo Lloris i den tionde. Skottet ur snäv vinkel gick tyvärr i stolpens utsida.
Rasmus Elm hade varit krasslig och placerades på bänken. I stället satsade förbundskaptenen Erik Hamrén på Emir Bajrami till vänster på mittfältet. Bajrami blandade högt och lågt men hotade inte i djupled och ersattes i paus av Christian Wilhelmsson.
”Chippen” kunde ha gjort mål i det första anfallet men blåstes av för offside på Zlatan Ibrahimovics genomskärare. Det var starten på en fantastisk svensk femminutersperiod.
Wilhelmsson plockade ned en långboll från Zlatan och gav Sebastian Larsson ett jätteläge, Zlatan spelade fram ”Chippen” och Olof Mellberg tvingade Hugo Lloris till en jätteräddning på hörnan som följde.
Mitt i allt: drömmålet, en kopia av det som fick oss att hoppas mot Island.
Larsson slog inlägget, Zlatan slog till på volley liggande i luften: 1–0.
Efter några desperata franska försök att rasera den svenska försvarsmuren kom avgörandet på tilläggstid: inbytte Samuel Holmén träffade ribban och Sebastian Larsson slog in returen – och Frankrike får tacka England för kvartsfinalplatsen.






