Även om det inte syns på siffrorna 2-6, 6-3, 6-0, 7-5 var Federer illa ute mot Nikolaj Davydenko som vunnit deras två senaste inbördes möten och som hade 13 raka segrar i ryggen.
Davydenko spelade sig fram till breakbollar till 4-1 i andra set.
- Han spelade otroligt bra fram till dess och jag hade en del problem med solen, säger Federer som radade upp så kallade oprovocerade misstag.
Ju mer skugga det blev över banan på Rod Laver Arena desto bättre spelade världsettan som utnyttjade ett toalettbesök till sin fördel.
- Jag behövde verkligen gå men dröjde mig kvar lite för att det skulle hinna bli ytterligare någon centimeters skugga på banan innan vi fortsatte spela, säger han och skrattar.
Sedan han efter besvär reducerat till 2-3 i andra set tog Federer 13 raka game och såg ut att gå mot en komfortabel seger.
Han servade för matchen vid 5-3 men hamnade åter i trångmål.
- Jag gjorde inte en fantastisk match men det beror mycket på att Nikolaj är en mycket svårspelad motståndare, säger den 15-faldige Grand Slam-segraren som i semifinal möter Novak Djokovic eller Jo Wilfried Tsonga.









