Andrea Franzén flankeras av juniorerna Emma Skenning (tv) och Maria Hägglund, på 16:e respektive 17:e plats i går. Bakom dem står Irene Helmersson och Anna Normann.
Foto: Linda Andersson
Damjuniorerna Emma Skenning, 19, och Maria Hägglund, 18, var en ynka poäng från final igår.
Imorgon ska seniorerna Andrea Franzén, 23, Anna Normann, 23, och Irene Helmersson, 24, slåss om medaljerna i schweiziska Winterthur.
–Det är verkligen inspirerande att vi är så många unga tjejer som tagit oss till EM. Vi har blivit ett riktigt team, som trivs tillsammans och både sparrar och stöttar varandra, säger Andrea Franzén.
Andrea och Irene Helmersson ingår båda i SOK:s utmanarsatsning inför OS 2012.
–Vi utvecklas för varje år och det är klart att man redan nu drömmer om OS-final. Dessutom tror jag att vi på något sätt kan inspirera andra unga tjejer att satsa på skyttet. Det är inte länge sedan vi gick ut skyttegymnasiet och vi visar eleverna där att steget till en möjlig OS-plats trots allt inte är så långt.
Luftgevär 10 meter, som de svenska damerna tävlar i, är enligt Linda Andersson, den mest ”jämställda” grenen i skyttet.
–Även internationellt håller damerna jämna steg med herrarna. Och i lägre åldrar, upp till 13 år sådär så skjuter tjejer oftast bättre än killar. Kanske kan det bero på att pojkar har mer ”myror i‑benen” än vad flickorna i den åldern, säger Linda Andersson.
Andrea Franzén började med skyttet redan som 9-åring. Men det var först när hon kom in på skyttegymnasiet som satsningen tog fart på allvar.
–Mina ledare och lärare tyckte jag hade utvecklingspotential. Och sedan dess har det bara rullat på…
Nu kombinerar Andrea studierna till miljöplanerare med två träningspass om dagen. Fysträning i ottan, sedan skola och på kvällen ett nytt pass i skyttelokalen.
–Det handlar mycket om det mentala även under träningarna. Många kan snabbt bli duktiga rent tekniskt men sedan gäller det att kunna kontrollera och acceptera sin nervositet. Man är ju utlämnad med sig själv under en timme och en kvart när tävlingen pågår. Då gäller det att kunna fokusera och styra sina tankar, säger hon.
Ifjol var Andrea 12:a på EM. En poäng från final och en poäng från en kvotplats till OS. Nu ska det resultatet förbättras. Förbundets uttagningskrav var att de svenska skyttarna ska kunna ta en plats bland de åtta bästa och gå till EM-final. En kvalgräns som bara damerna ansågs uppfylla.
–Självklart är målet nu att komma till final individuellt. Och får vi till det alla tre så har vi absolut en chans att hamna bland topp 5 i lagtävlingen, säger Andrea Franzén.









