Slipper vi en repris i kväll i Globen?
Foto: SCANPIX
Det står rätt mycket på spel i Globen i kväll. AIK kan skicka ned Djurgården en bit till mot den avgrund som kallas kvalserien; Djurgården kan sätta krokben för gnagarna i jakten på kvartsfinalen.
Det är en riktig sexpoängsmatch och bägge lagen behöver maximalt stöd av sina klackar i kväll. Men i sämsta fall förvandlas svensk ishockeys största läktarshow till ett ödsligt, tyst och stilla bojkottmummel. Och medan kortsidorna gapar tomma står polisen bredvid och tittar på, skriver ut nya fakturor och vägrar inse vad som gick fel senast.
Efter förra derbyt på Globen har det blivit lite Juholtvarning på Stockholmspolisen.
De menar själva att de inte gjorde något fel alls den gången, men då sticker man huvudet i sanden lika rejält som mustachmannen från Oskarshamn gjorde i vintras:
807 JO-amälningar, två hoppande, sjungande klackar som bojkottar det roligaste de vet och vittnesmål där en sjuåring ska ha blivit slagen med batong talar starkt för att det inte var västvärldens mest begåvade polisinsats.
En del i klackarna är inte direkt Guds bästa barn och några av dem har sannolikt tjänat ihop till ett ingripande då och då. Men när till och med klubbarna klagar och när supportrarna avbryter samarbetet med polisen är det alldeles uppenbart att någonting har gått fel och snett.
Fatta mig rätt: jag tycker att det är bra med hårdare tag mot de som bråkar i samband med idrott. Det är den enda vägen att gå. Men nån måtta får det faktiskt vara. Därför är polisens agerande i kväll extremt viktigt, både för polisens egen trovärdighet och för hockeyfesternas fortsättning.
Sedan i höstas har polisen börjat skicka räkningar till klubbarna för sina kostnader i samband med derbyna.
Som SvD:s granskning då visade finns det en doft av bluffaktura kring det hela:
• Taxan för en polistimme ligger på 920 kronor per man och kvinna. Det motsvarar en månadslön på 104 681 kronor.
• Polisen tar dessutom betalt för att varje polishund kostar 280 000 kronor per år, var, bara i utbildning, enligt samma matematik.
Det finns inte en möjlighet att det stämmer med verkligheten. Med den dyra utbildningen borde polishundarna utanför Globen kunna sköta insläppet, sälja korven och köra ismaskinen också och för de pengarna borde konstaplarna kunna uppträda i pausen.
Som jämförelse kostar en elev i grundskolan 88 300 kronor per år, ett dagisbarn 117 000, en gymnasieelev 95 900. Och då får en del åtminstone lära sig att läsa.
Det ska bli spännande att se storleken på polisens nästa faktura. För om det är så att ett par tusen supportrar bojkottar derbyt för att polisen skrämt bort dem kan ju inte polisinsatsen vara lika stor som vanligt?
Bakom spelarna på isen finns hotet från kvalserien. Framför hägrar slutspelsdramat. I värsta fall slutar tidernas jämnaste elitserie med att bägge Stockholmsklubarna missar slutspel. I bästa fall blir derbyt nästa steg mot en kvartsfinal för bägge.
Hur än matchen slutar i kväll lär det bli en påminnelse om vad ett derby ser ut som när det viktigaste försvinner: inramningen.









