Orsak: Magnus Norman coachar både Robin Söderling och Thomas Johansson och kaptener ska inte ha bindningar av det slaget.

Det bäddar för bråk.

Vi såg det under åren då kapten Carl-Axel Hageskog också coachade Magnus Larsson – endast de andra spelarnas respekt för Larssons omdöme och hans egen distans hindrade öppna konflikter.

Visst kan Norman bryta med sina adepter för att bli Davis Cup-kapten men det finns en långt bättre lösning: att Norman som assisterande kapten – där han inte har det yttersta ansvaret – fortsätter att coacha Söderling och Johansson vilket då skulle göra hans dubbeljobb till en fördel i stället för en belastning.

Men det finns fler alternativ till assisterande kapten: främst exproffsen Nicklas Kulti och Mikael Tillström men även doldisen Julius Demburg som nu är junioransvarig.

Enqvist givet val