”Elitserien kan behöva utökas”

Utöka elitserien till 16 lag? Den ständigt pågående diskussionen går knappast att komma undan.

Jag ska säga (skriva) direkt att jag inte tycker att detta är odelat positivt, men snacket går liksom inte att undvika; snacket om att utöka elitserien till 16 lag.

Det är inte bara våra vanligaste hockeydebattörer och -profiler som Niklas Wikegård och Mikael Renberg som snackar, utan också ”vanligt folk” på hockeyläktarna ute i landet.

Det här är nu inget nytt: Redan 2008 tog gamle storspelaren Anders ”Masken” Carlsson upp ämnet i en tidningskrönika och varnade för att fler lag skulle tvingas följa Hammarby ner i det ekonomiska träsket, om inte elitserien utökades till 16 lag.

Frågan kom upp flera gånger medan AIK, en klubb med elitseriekvaliteter, ännu harvade kvar i allsvenskan. Och anledningen till att utökningen ånyo blivit ett ämne beror naturligtvis på att med Djurgårdens degradering fullbordades gruppen av lag som egentligen hör hemma i elitserien, men som nu spelar i allsvenskan: Leksand, Malmö, Dif och Södertälje. Men här finns också Örebro och kanske även Västerås, Karlskoga/Bofors och Mora.

För sådan ser ju den nya allsvenskan ut som länge var en serie där bara ett lag, kanske maximalt två, hade elitserieambitioner. Så är det inte längre: I dag är allsvenskan fylld av lag som vill upp, och som skulle klara ett avancemang, både sportsligt och ekonomiskt.

Det är inte svårare än att titta på de olika publiktabellerna: Allsvenska Mora, Djurgården och Leksand placerar sig i mitten av elitseriens publiktabell, före lag som Linköping, Skellefteå och Växjö, kända och ofta omnämnda som publikdragande lag. Ett Malmö i elitserien skulle dra betydligt mer än vad laget samlar till matcherna i dag.

I dag spelar de tolv elitserielagen 55 omgångar, och en utökning till 16 lag skulle lösa problemet med att vissa lag får spela tre hemmamatcher och bara två bortamatcher mot samma motståndare: Två möten hemma och två borta blir 60 matcher för varje lag.

Klart hanterbart.

Den högsta svenska hockeyligan hade 16 lag fram till elitseriestarten 1975, då ligan bantades till 10 lag.

1988 tillkom två, och så har det varit sedan dess.

Elitserielagens organisation Svenska Hockeyligan (SHL) har hittills värjt sig mot att ta upp 16-lagsproblematiken. Frågan är om de ändå inte snart kommer att ta upp den?


Testa dig själv i senaste veckornas sportquiz

V 12 | Vilken förare vann F1-premiären?

V 11 | I vilken klubb spelar Gerndt?

V 10 | I vilken kanal ska Klüft kommentera?

Mer i ämnet

Även om JB skriver det här av helt fel anledning (kan inte komma ihåg...

Drew_Carey

Fler kommentarer 9
Visa kommentarer (9 st)

Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se

Toppnyheter Sport

SvD offert

Gör som 68370 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

Fler nyheter

José Mourinho får
gå från Real Madrid

Presidenten:

”Ingen har fått sparken”.

”Ancelotti efter
Mourinho i Spanien”

Zlatan:

”Vill inte att tränaren skall lämna”.

2 kommenterar

Svennis aktuell för
tränarjobb i Kina

Kanton:

”Finns med bland kandidaterna”.

Romas fans portade
från ”Curva Sud”

Serie A

Mario Balotelli blev häcklad på nytt.

Besaras första – Bajen hakar på

Superettan

Målet stolpe-in godkändes efter att domarna diskuterat.