I målfållan skuttade en lycklig nytillträdd landslagschef omkring.
– Det här har varit så fruktansvärt roligt, sade Gunde Svan efter sin första tävlingshelg med landslaget.
Och visst hade han anledning att dra på smilbanden.
De svenska åkarna dominerade sprintstafetterna.
På damsidan tog sig både OS-guldkonstellationen Lina Andersson och Anna Dahlberg samt de unga uppstickarna Charlotte Kalla och Britta Norgren till final. Väl där var båda svenska lagen hela tiden med i täten fram till näst sista växlingen där Lina föll efter en tilltrasslad situation.
Charlotte Kalla ryckte därefter till sig en ledning som Britta förvaltade på bästa sätt.
– Vi har väntat på den här tävlingen sedan i somras. Jag har alltid velat åka med Charlotte, det är bara att säga till henne att hon ska fixa ett försprång så gör hon det, sade Britta och Charlotte besvarade komplimangen.
– Det är bara att se till att vi leder inför slutsträckan så klarar Britta spurten. Hoppas vi får fortsätta att åka tillsammans nu, sade Charlotte.
Lika lysande blev resultatet på herrsidan.
Detta trots att lördagens tvåa individuellt, Björn Lind, tvingades avstå på grund av halsont.
Peter Larsson ersatte med den äran och tillsammans med Thobias Fredriksson tog han hem segern.
Det var Peters sjätte (!) seger på Düsseldorfs gator. Han har fyra individuella segrar och en stafettvinst sedan tidigare.
– Nu hoppas jag bara att jag kan bibehålla formen och hålla mig frisk, sade Peter, som inte gav jagande normannen Tor Arne Hetland en chans på upploppet.
Dessutom klarade Emil Jönsson och Marcus Hellner tredjeplatsen efter en stark och offensiv körning.
– Det här är ett fint gäng att basa över. Vi ska glädja oss över de framgångarna, men samtidigt inse att det är väldigt tidigt på säsongen och mycket kan hända. Men det var sköna besked för åkarna. Nu vet de att de gjort rätt på försäsongen. Det ger arbetsro, sade Gunde Svan.





Två svenskar på pallen





